Rajd dakar

Rajd Dakar 2021 w obliczu pandemii. Co warto wiedzieć o kolejnej edycji imprezy?

Rajd Dakar to bez wątpienia najpopularniejszy rajd terenowy w historii, który co roku przyciąga uwagę milionów miłośników motosportu z całego świata. Można było jednak przypuszczać, że pandemia koronawirusa nie pozostanie bez wpływu na formę rozgrywania rajdu, choć organizatorzy zapowiedzieli pojawienie się kilku nowinek, które niezwiązane są z trudną sytuacją epidemiczną. Rajd Dakar 2021 będzie zatem wyjątkowy, ale nie mniej interesujący niż w latach poprzednich. Zatem co warto wiedzieć przed startem 43. edycji Rajdu Dakar?

Rajd Dakar 2021: ponownie Arabia Saudyjska

W 2020 roku Rajd Dakar po raz pierwszy zawitał do Arabii Saudyjskiej, gdzie została rozegrana cała impreza. Podobnie będzie w kolejnej edycji, choć przed wybuchem pandemii COVID-19 organizatorzy zapowiadali rozszerzenie wyścigu o dwa kraje. Jednak w trosce o bezpieczeństwo uczestników imprezy, bezdroża Arabii Saudyjskiej ponownie staną się jedyną areną Rajdu Dakar, choć zmianie ulegnie przebieg jego trasy. Wiadomo, że start i meta wyścigu przewidziane są w Dżuddzie, a załogi zatoczą koło pojawiając się w takich regionach kraju jak Al-Dżauf czy Al-Baha. Dokładna trasa rajdu ma być znana pod koniec roku.

Zobacz także: https://internews.com.pl/kierowca-rajdowy-cechy-zwyciezcy/

Rajd Dakar 2021 tradycyjnie w styczniu

Zmianie nie ulegnie termin rozgrywania zawodów, który tradycyjnie przypadnie tuż po Nowym Roku. Jak zapowiedzieli organizatorzy, 43. edycja Rajdu Dakar rozpocznie się 3 stycznia 2021 roku i potrwa 12 dni. Dla załóg startujących w imprezie przewidziano dzień odpoczynku – będzie to 9 stycznia w Ha’il.

Rajd Dakar 2021: zmiany w kwestii roadbooków

W poprzednich edycjach wyścigów załogi stające na starcie poszczególnych odcinków specjalnych otrzymywały roadbooki z wyprzedzeniem, z wyjątkiem kilku OS-ów, kiedy były one udostępniane tuż przed wyruszeniem na trasę. Od przyszłego roku zasada ta ma dotyczyć wszystkich odcinków specjalnych. Co ważne, dla niektórych kategorii pojazdów roadbooki będą udostępniane w formie elektronicznej.

Rajd Dakar 2021: nowe zasady bezpieczeństwa

Kolejną nowością w Rajdzie Dakar 2021 będzie obowiązek zakładania specjalnych kamizelek bezpieczeństwa wyposażonych w poduszki powietrzne, co ma dotyczyć kategorii motocykli i quadów. Organizatorzy zapowiadają również wprowadzenie systemu ostrzegania sygnałem dźwiękowym na najniebezpieczniejszych odcinkach trasy. Istotną zmianą w stosunku do poprzednich edycji będzie mniejsza liczba opon przysługująca każdemu motocykliście.

Rajd Dakar 2021: powrót do przeszłości

Ciekawym urozmaiceniem kolejnej edycji Dakaru będzie z pewnością rywalizacja w kategorii Dakar Classic, która ma podkreślić unikalny i legendarny już charakter najstarszego rajdu terenowego na świecie. W Dakar Classic startować mają załogi w pojazdach, które brały udział w rywalizacji przed rokiem 2000.