ubezpieczenie oc

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Posiadanie auta wiąże się z wieloma wydatkami. Części z nich nie jesteśmy w stanie przewidzieć na przykład, kiedy auto się zepsuje. Jednakże jest także wiele regularnych opłat, które musimy uiszczać. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC. Każdy kierowca wie, że jest ono obowiązkowe, lecz nie każdy do końca zdaje sobie sprawę z tego, na co możemy liczyć w ramach takiego ubezpieczenia.

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i jakie są jego rodzaje?

Czasem zdarzają się pewne wypadki czy stłuczki. Zgodnie z kodeksem cywilnym, osoba poszkodowana ma prawo dochodzić swoich roszczeń i wymagać zadośćuczynienia. Dlatego, jeśli z pewnych przyczyn wyrządzimy komuś szkodę, będziemy musieli ją naprawić. Mówiąc o naprawie, zazwyczaj chodzi o pieniądze. Ubezpieczenie OC w Zielonce chroni nas przed finansowymi konsekwencjami, jeśli już dojdzie do takiej sytuacji. 

Mówiąc o ubezpieczeniu OC, najczęściej mamy na myśli kwestie związane z samochodem. Każdy zarejestrowany pojazd w Polsce musi mieć takie ubezpieczenie. Poza tym jest ono obowiązkowe dla każdego rolnika za szkody spowodowane w związku z prowadzoną działalnością rolniczą na przykład podczas opryskiwania pola. Jeśli zaczynamy działalność w danym zawodzie, również musimy wykupić polisę OC. Mają je na przykład agenci ubezpieczeniowi, prawnicy, lekarze czy biura rachunkowe. Nieobowiązkowe jest OC turystyczne, które przydaje się, kiedy podczas wakacji nieumyślnie wyrządzimy komuś szkodę. 

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

W kwestii ubezpieczenia OC samochodu, jeśli wyrządzimy komuś krzywdę, możemy liczyć na to, że ubezpieczyciel w naszym imieniu pokryje wszelkie szkody na rzecz poszkodowanego. Dotyczy to zarówno uszkodzenia pojazdu, jak i odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Warto wiedzieć, że OC nie pokrywa kosztów szkód, kiedy te wyrządzone zostały umyślnie, w wyniku rażącego niedbalstwa ze strony ubezpieczonego lub w wyniku użytkowania przez ubezpieczonego pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem. 

Warto jest mieć zarówno ubezpieczenie OC, jak i ubezpieczenie majątkowe w Kobyłce, ponieważ chronią one nie tylko nas, lecz w równej mierze osoby poszkodowane. Jest to rodzaj ubezpieczenia obowiązkowego, jednakże w praktyce jest bardzo przydatny. Nigdy nie wiemy, co nas w życiu spotka, dlatego przezorny zawsze ubezpieczony.