tasma neodymowa

Co to są i do czego służą taśmy neodymowe?

W specjalistycznych sklepach z akcesoriami magnetycznymi znaleźć można wiele typów niezwykle silnych magnesów neodymowych. To specyficzne magnesy produkowane z neodymu, żelaza i boru, które mają dużo większą siłę przyciągania niż tradycyjne magnesy ferrytowe. Ich specyficzną formą są taśmy neodymowe, czyli samoprzylepne, elastyczne taśmy wykonane ze sproszkowanego magnesu zatopionego w gumie.

Samoprzylepna taśma neodymowa

W odróżnieniu od tradycyjnych magnesów ferrytowych i neodymowych, które mają postać kawałka twardego metalu o właściwościach magnetycznych, taśmy neodymowe są bardzo elastyczne. Można wyginać je w różne strony i mocować do zakrzywionej powierzchni. Gumowa struktura taśm sprawia, że magnesy nie brudzą i nie niszczą materiałów, do których są mocowane. To bardzo ważna właściwość, zwłaszcza w przypadku powierzchni lakierowanych podatnych na zarysowania. Kolejną niezwykle istotną właściwością taśm neodymowych jest ich stosunkowo miękka struktura. Taśmy można bez problemu ciąć przy pomocy zwykłych nożyczek lub noży tapicerskich. Co więcej, można swobodnie wycinać z nich dowolnego rodzaju kształty – tego typu właściwość wykorzystywana jest m.in. przy produkcji magnesów na lodówki. Taśmy z warstwą kleju można mocować do niemal każdego rodzaju powierzchni, również do plastiku, drewna, kamienia i tynku.

Zastosowania dla samoprzylepnych taśm neodymowych

Ze względu na dużą siłę magnetycznego przyciągania taśmy neodymowe mogą być używane jako alternatywa dla listew magnetycznych, tradycyjnych magnesów pastylkowych lub innych magnesów z warstwą kleju. Ich zaletą jest duża elastyczność, a za sprawą gumowania, wysoka odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Samoprzylepnej taśmy neodymowej można użyć do mocowania niewielkich elementów drewnianych lub plastikowych na metalowych powierzchniach (wykonanych z metali ferromagnetycznych), ewentualnie do mocowania przedmiotów metalowych do ścian lub konstrukcji mebli drewnianych. Taśmę przykleja się do ściany lub frontu mebli i wykorzystuje jako uchwyt na metalowy, najczęściej stalowy gadżet lub narzędzie.

Samoprzylepne taśmy z magnesem neodymowym są rodzajem elastycznych magnesów charakteryzujących się niezwykle dużą siłą magnetycznego oddziaływania, jednostronnie zabezpieczonych warstwą kleju i przeznaczonych do przyklejania do różnorodnych powierzchni. Tego typu magnesów używa się m.in. w charakterze magnetycznych listew ściennych i elementów wykończeniowych dla drobnych gadżetów, które mają być mocowane na powierzchniach stalowych, na przykład na lodówkach.