kotly

Dobrej jakości kotły – czym się charakteryzują?

Budując dom, oprócz wyboru materiałów na budowę, drzwi i stolarki okiennej, ważne jest określenie źródła ciepła. Nikt nie chce, aby w domu było zimno lub by przychodziły duże rachunki za ogrzewanie. Dlatego wybór odpowiedniego kotła jest bardzo ważny. Czym charakteryzują się dobrej jakości kotły? Czym kierować się przy ich wyborze?

Rodzaje kotłów na paliwo stałe

Kotły możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje – kotły górnego spalania, górno-dolnego spalania i dolnego spalania. Dość popularne są kotły górnego spalania. Ich działanie oparte jest na tym, że paliwo w nich dostarczane jest od góry, a powietrze potrzebne do procesu spalania, od dołu. W tego rodzaju kotłach używa się węgla grubego sortu. Żar i spaliny rozprzestrzeniają się ku górze. Są one stosunkowo tanie i łatwe w obsłudze.

Kotły górno-dolnego spalania mogą spalać miał węglowy, drewno lub węgiel. Posiadają dwa tryby. Są uniwersalne, pozwalają na palenie w nich różnymi paliwami. Bardzo łatwo jest zasmolić kocioł, a podczas spalania wydobywa się z nich sporo dymu.

Kotły dolnego spalania są rzadziej stosowane, ze względu na cenę. Jednak mają wiele zalet. Przede wszystkim spalanie przebiega wolno, a my mamy nad nim kontrolę. Dzięki odprowadzaniu spalin poza zasyp bocznymi kanałami, spaliny są bardziej czyste. Świetnie radzą sobie ze spalaniem węgla, ale równie dobrze poradzą sobie z drewnem.

Jak wybrać dobrej jakości kocioł?

Decydując się na montaż kotła w Krośnie, musimy ocenić jakie mamy potrzeby i przede wszystkim, jakim budżetem dysponujemy. Dobór kotła to wybór na lata, dlatego warto poświęcić temu dłuższą chwile. Kocioł powinien dostarczać tyle ciepła, ile potrzebuje dom do ogrzania. Dlatego też trzeba zwracać uwagę na jego moc. Warto zwrócić uwagę na zakres modulacji pracy grzewczej.

Ważna jest także konstrukcja kotła, powinien być on jak najbardziej solidnie wykonany, a także posiadać wszystkie ważne certyfikaty i oznaczenia.

Jeśli zamierzamy za pomocą kotła ogrzewać również wodę, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe rozwiązania i wybrać kocioł dwufunkcyjny.