elewacja drewniana

Farba do elewacji drewnianej – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Drewniane elewacje dodają budynkom uroku i oryginalnego charakteru. Drewno ma jedno to do siebie, że potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia. Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja pozwala utrzymać drewnianą elewację w dobrym stanie przez długie lata. Jak wybierać farby do drewnianej elewacji? 

Drewniana elewacja – dlaczego warto malować?

Drewno jest materiałem, który nie jest zbyt odporny na warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg czy promieniowanie UV mogą prowadzić do utraty właściwości i powodować brzydkie wypaczenia. Wilgoć prowadzi do pękania desek i negatywnie wpływa na ich wygląd. Dlatego też ważne jest by farby do elewacji drewnianej były wysokiej jakości i zabezpieczały drewno przed nieodpowiednimi warunkami atmosferycznymi. 

Zadaniem farb elewacyjnych jest tworzenie powłoki zabezpieczającej, która nie tylko poprawia estetykę elewacji drewnianej, ale także zabezpiecza ją przed powstawaniem ubytków. Farby elewacyjne są  dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu można je dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. To dobry wybór, jeśli nie zależy Ci na zachowaniu naturalnego charakteru oraz struktury drewna, ponieważ farba nie podkreśla rysunku słojów. Farby do malowania elewacji to najtrwalszy sposób na zabezpieczenie elewacji.

Jakie są rodzaj farb do drewnianej elewacji?

Jeśli zależy nam na ładnym i estetycznym wyglądzie drewnianej elewacji, musimy wybrać odpowiedni impregnat. W tym celu dobrze jest się wybrać do profesjonalnego sklepu. Sklep profesjonalnefarby.net oferuje różne farby do elewacji drewnianej. Jeśli zależy nam na zaimpregnowaniu zewnętrznej elewacji, wówczas koniecznie musimy wybrać farbę, która przeznaczona jest do stosowania na zewnątrz. Na rynku dostępne są różne rodzaje farb. Farby wodorozcieńczalne są łatwe w stosowaniu, gdyż szybko schną i nie posiadają toksycznych substancji w składzie. Z kolei farby rozpuszczalnikowe są trwałe i zapewniają powłokę, która odporna jest na warunki atmosferyczne. Są one jednak trudniejsze w aplikacji i dłużej schną. Rozpuszczalnikowe farby elewacyjne do drewna wymagają zachowania ostrożności przy pracy.