Formalności i procedury związane ze sprowadzaniem samochodów z Niemiec

W ostatnich latach krajem, z którego Polacy najczęściej sprowadzali samochody, były bez dwóch zdań Niemcy. Kierowcy cenią sobie przede wszystkim nienaganny stan techniczny tamtych pojazdów. Nic więc dziwnego, że wiele osób jest zainteresowanych procedurami, formalnościami i potencjalnymi kosztami ze związanymi z ich dopełnieniem. Poniższy artykuł ma za zadanie rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.

Sprowadzenie auta z Niemiec – jakie są możliwości, z których może skorzystać kierowca?

Istnieje wiele sposobów na sprowadzenie samochodu z Niemiec. Pierwszą opcją jest przewiezienie auta na własną rękę, co jest rozwiązaniem najkorzystniejszym pod kątem finansowym. Choć rozwiązanie to wydaje się z pozoru najwygodniejszym, możliwość skorzystania z niego wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności.

Kierowca musi pamiętać o takich kwestiach, jak:

  • zarejestrowanie samochodu – aby tego dokonać kierowca zameldowany w Niemczech lub częściej jego pośrednik udają się do lokalnego wydziału komunikacyjnego m.in. z umową kupna-sprzedaży oraz dowodem rejestracyjnym,
  • wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia OC,
  • posiadanie tablicy wywozowej.

Po pozytywnym rozpatrzeniu osoba składająca wniosek otrzyma właściwą tablicę rejestracyjną. Posiadacze samochodów, którzy nie chcą zajmować się formalnościami, a także nie są w stanie odebrać pojazdu osobiście, mogą postawić na kosztowniejsze, ale zarazem wygodniejsze rozwiązanie, czyli wynajęcie lawety. Doświadczony handlarz samochodami dba o to, by była ona wyposażona w zabezpieczające auto elementy takie, jak m.in. hamulec najazdowy, dzięki czemu transport przebiega w sposób bezproblemowy i bezpieczny.

Jakie formalności należy wypełnić po dokonaniu sprowadzeniu pojazdu?

Kwestią, którą należy zająć się w pierwszej kolejności po sprowadzeniu pojazdu z Niemiec, będzie akcyza za samochód. Stawka podatku może się w znacznym stopniu różnić w zależności od wartości auta, a także pojemności silnika, a także faktu, czy samochód jest hybrydowy, tudzież elektryczny. Na dopełnienie tej formalności właściciel pojazdu ma 30 dni od momentu jego sprowadzenia. Koniecznością jest również wykupienie całorocznego ubezpieczenia OC. Kolejną ważną kwestią jest przetłumaczenie dokumentów u tłumacza przysięgłego, co umożliwi zarejestrowanie auta w polskim urzędzie. Aby móc dopełnić tej formalności, należy obowiązkowo przygotować m.in. ubezpieczenie OC, dowód osobisty, zaświadczenie o wykonanym badaniu technicznym, dowód dokonania opłaty akcyzy i umowę kupna – sprzedaży w języku polskim.