zlaczki do kabli

Gdzie stosuje się złączki do kabli elektrycznych?

Złączka elektryczna to wyrób elektroizolacyjny. Jego zadaniem jest łączenie dwóch odcinków kabli niskiego napięcia. Złączki występują w wielu rodzajach i ich zastosowanie uzależnione jest od rodzaju kabli, które trzeba połączyć. Złączki elektryczne są proste w użyciu. Gdzie znajdują zastosowanie?

Czym są złączki elektryczne?

Złączki do kabli elektrycznych to specyficzna grupa produktów elektroizolacyjnych. Ich zadaniem jest łączenie toru prądowego między dwoma odcinkami przewodów elektroenergetycznych. Najczęściej łączą kable o niskim napięciu. Jak wygląda połączenie kabli? Odbywa się ono przez zlokalizowane na końcach toru elementy, czyli specjalne zaciski. Tory są umieszczone w obudowie izolacyjnej. Złączki elektryczne występują zarówno w wersji jednotorowej, jak i wielotorowej. Drugi rodzaj pozwala połączyć nawet kilka torów prądowych jednocześnie. Dzięki złączkom możliwe jest stworzenie kompleksowego systemu elektryczno-mechanicznego. 

Jakie są rodzaje złączek do kabli elektrycznych?

Złączki elektryczne mają szerokie zastosowanie i różnią się między sobą rodzajem elementów przyłączeniowych, a także zacisków. Klasyfikuje się je ze względu na liczbę torów  lub sposób zamocowania. Są ważnym elementem systemu elektrycznego i mogą być traktowane jako części do silników elektrycznych. Każdy z modeli złączek elektrycznych posiada określone możliwości w zakresie zawierania torów. Różnią się ponadto stopniem ochrony oraz dopuszczalną temperaturę otoczenia, w jakiej mogą pracować. Aby móc oznaczyć poszczególne tory prądowe, potrzebne są oznaczniki, które posiadają złączki elektryczne. Produkowane są z materiałów odpornych na zmiany temperatury, ścieranie i chemikalia. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w różnych warunkach, a stworzone przez nich tory są trwałe. Złączki kablowe można także przytwierdzić do podłoża. Stosuje się wówczas listwy montażowe, posiadające specjalne zatrzaski. 

Potrzeba łączenia kabli i przewodów występuje bardzo często przy realizacji różnych prac elektroinstalacyjnych. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie złączek do kabli elektrycznych.