dbanie o wlosy

Jak dbać o włosy? Te kosmetyki do włosów warto mieć

Choć na włosy możemy dbać na wiele sposobów, bez trudu jesteśmy w stanie wskazać kosmetyki, które stanowią wręcz podstawę odpowiedniej pielęgnacji.

Dlaczego odpowiedni dobór kosmetyków do włosów jest tak ważny?

Jeżeli chodzi o taką kwestię jak pielęgnacja naszych włosów, większość osób zdecydowanie myśli o niej w większym lub mniejszym stopniu. Dzięki temu mamy świadomość, że odpowiednie kosmetyki do włosów mają naprawdę duże znaczenie, by móc utrzymać nasze włosy w świetnej kondycji. Niektórzy jednak mogą poważnie zastanawiać się nad tym, czym tak naprawdę są „właściwe” kosmetyki do naszych włosów i jak odpowiednio je dobierać. To właśnie na tym dzisiaj się skupimy.

Oczywiście wybór konkretnych kosmetyków w głównej mierze będzie zależał od naszych włosów – przede wszystkim od tego, w jakim są stanie, jaką mają charakterystykę, jakie mają tendencje. Sięgając po konkretne produkty, musimy mieć na uwadze naprawdę wiele zmiennych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze włosy odwdzięczą się za właściwą pielęgnację.

Jak duże znaczenie w kontekście pielęgnacji włosów ma ich porowatość?

Mówiąc o doborze kosmetyków, a także o charakterystyce włosów, nie możemy nie wspomnieć o takiej kwestii, jak porowatość włosów. Czym jednak ona tak właściwie jest? Musimy zerknąć na to, jak tak właściwie zbudowany jest włos, a raczej jego część, którą widzimy na co dzień. Składa się ona z wewnętrznego rdzenia, kory oraz łusek złożonych z martwych komórek. Łuski są odchylone od łodygi pod różnym kątem, a im większe jest to odchylenie, tym większa jest wspomniana porowatość, a od niej zależy naprawdę wiele w kontekście kondycji włosa.

Włosy o niskiej porowatości posiadają blask, są dość proste, lecz oporne w stylizacji i z tendencją do przetłuszczania się. Jeżeli zaś mowa o włosach wysokoporowatych, te łatwo się przetłuszczają, puszą się i są suche, lecz z drugiej strony przy odpowiedniej pielęgnacji są bardzo wdzięczne w układaniu.

Kosmetyki do włosów typu must-have

Patrząc na powyższy akapit nie będzie raczej zdziwieniem fakt, że kosmetyki do włosów musimy w dużej mierze dobierać w zależności od porowatości naszych włosów. Jeżeli jednak chodzi o same produkty, możemy powiedzieć o ich konkretnych rodzajach, które stanowią absolutną podstawę odpowiedniej pielęgnacji.

Oczywiście na pierwszym miejscu znajduje się szampon. Usuwa z włosów zanieczyszczenia i sebum, a także odżywia skórę głowy, co pozwala przeciwdziałać lub walczyć z łupieżem. Nie powinniśmy również pomijać odżywki, której dobór będzie zależny od tego, jaki typ włosów posiadamy. Wielu ekspertów przekonuje również, że powinniśmy koniecznie zainwestować także i w maskę do włosów.