Wybór mrówek, które mają stworzyć domową hodowlę, zależy od tego, czy dana osoba jest osobą początkującą, czy już bardziej zaawansowaną. Należy też rozważyć warunki, jakie może się zapewnić swoim małym podopiecznym. Jednym z polecanych rodzajów są mrówki żniwiarki – efektowne do obserwacji i mało wymagające.
Mrówki Messor barbarus – na czym polega ich hodowla?
Hodowlę mrówki Messor barbarus najlepiej jest rozpocząć dzięki nabyciu gotowego zestawu początkowego. Przeważnie kupuje się kilkanaście czy kilkadziesiąt mrówek, które można osadzić w gnieździe. Jest tam matka odpowiedzialna za płodzenie nowych mrówek i dzięki niej kolonia może w krótkim czasie nieźle się rozrosnąć.
Podstawą hodowli jest zapewnienie mrówkom właściwej temperatury, poziomu wilgotności, jak też oczywiście pożywienia. Mrówki Messor barbarus żywią się martwymi lub żywymi owadami tak jak inne mrówki, ale to nie one stanowią ich główny pokarm. Najwięcej spożywają różnego rodzaju nasion. Sprawia to, że karmienie mrówek nie jest zbyt problematyczne.
Warunki do hodowli – mrówki żniwiarki
Znajdujące się w domu gniazdo mrówek powinno znaleźć się w zacisznym miejscu, najlepiej takim, które nie jest bezpośrednio oświetlone. Przykłady dobrze stworzonych gniazd pokazuje sklep z mrówkami – AntOnTop, w którym można od razu kupić wybrane mrówki.
W miarę możliwości nie powinno się przekładać gniazda. Może to powodować dezorientację mrówek, a w konsekwencji np. spowolnienie wzrostu. Mrówki żniwiarki uważa się za bezpieczny gatunek, ale dla zapewnienia komfortu im oraz obserwatorom należy korzystać z rekomendowanych gniazd. Takie gniazdo jest zabezpieczone przed ucieczką mrówek.
Czy hodowla mrówek Messor barbarus jest łatwa?
Mrówkom Messor barbarus należy zapewniać pokarm i wodę, ale w porównaniu do niektórych gatunków są dużo mniej wymagające. Pokarm w postaci nasion jest magazynowany w komorach mrowiska, więc w okresie braków na zewnątrz kolonia przetrwa dzięki zapasom. Woda jest zużywana powoli, do tego jej nadmiar jest przez te mrówki tolerowany gorzej niż niedobór.
Podsumowując, wśród różnych gatunków mrówek hodowlanych szczególnie polecane są mrówki żniwiarki. Pozyskują one nasiona do jedzenia i nie potrzebują zbyt dużej wilgotności.