budowa plotu

Jaki płot wybudować, aby odgrodzić się od sąsiada?

Odpoczynek w ogrodzie w ciasnej zabudowie domów jednorodzinnych może być ograniczony i mniej komfortowy przez ciekawskie oko sąsiada zaglądającego przez płot. Nie musisz jednak rezygnować z wypoczynku w ogrodzie. Wystarczy, że skutecznie osłonisz się przed wzrokiem sąsiadów. Najlepszym do tego sposobem jest odpowiedni płot. Jaki jednak wybrać i jak w razie czego poradzić sobie z ograniczeniami nałożonymi przez prawo budowlane czy nieprzychylność sąsiada? Wskazówek szukaj w artykule poniżej.

Płot a prywatność na posesji

Według prawa budowlanego płot otaczający posesję nie może być wyższy niż 220 cm. Na budowę wyższego ogrodzenia potrzebujesz zgody odpowiedniego urzędu. Inne trudności możesz napotkać, kiedy chcesz zmienić ogrodzenie przedzielające dwie posesję. Kiedy przechodzi ono na granicy działek – zgodę na budowę muszą wydać dwie strony. Co zrobić, jeśli Twój sąsiad zagląda Ci na posesję i nie zgadza się na zmianę ogrodzenia?

W takiej sytuacji możesz postawić płot na swojej działce. Zmniejszyć nieco jej rozmiar, ale zyskasz w ten sposób dowolność w wyborze ogrodzenia. Wystarczy, że sięgniesz po bardziej zabudowane przęsła ogrodzeniowe, a zyskasz prywatność, o której marzyłeś. Warto wówczas wybrać estetyczne przęsła stalowe o małym prześwicie pomiędzy belkami. Wiele z dostępnych modeli pozwoli Ci estetycznie wzbogacić aranżację ogrodu i dopasować ją do elewacji domu.

Inne sposoby na odgrodzenie się od sąsiada

Jeśli jednak chcesz rozwiązać problem, nie wydając przy tym dużej ilości pieniędzy, możesz sięgnąć po inne rozwiązania. Jeśli w swoim ogrodzie hodujesz rośliny, a Tobie nie zależy na czasie – możesz zasadzić żywopłot tuż przy płocie. Z czasem krzewy nabiorą odpowiedniej gęstości i skutecznie zasłonią Cię od sąsiada. Podobny efekt uzyskasz, hodując na płocie gęste rośliny pnące. W tym wypadku jednak warto wybierać gatunki zimozielone, aby zachować prywatność także zimą, kiedy inne rośliny gubią liście.

Swoją strefę wypoczynkową umieściłeś właśnie pod płotem dzielonym z sąsiadem? Zainwestuj w parawany, którymi otoczysz swoje meble ogrodzeniowe i zasłonisz się od wścibskiego sąsiada. Do wyboru masz tanie maty wiklinowe, które możesz rozciągnąć na dowolnej szerokości. Możesz także sięgnąć po drewniane parawany, które świetnie prezentują się w różnych aranżacjach ogrodów. Dzięki tym produktom zyskasz nie tylko prywatność, ale także ciekawą ozdobę strefy wypoczynkowej. Na parawanach możesz puścić rośliny pnące lub zawiesić doniczki z kwiatami, aby lepiej wkomponować je w otoczenie. Jak widzisz, możliwości masz naprawdę wiele.

Masz już dość wścibskiego sąsiada, który zawsze pojawia się przy płocie, kiedy chcesz uciąć sobie drzemkę w ogrodzie? Wybierz zabudowane przęsła ogrodzeniowe lub posadź żywopłot, który z czasem zapewni Ci prywatność i wzbogaci Twój ogród o dodatkowe rośliny. Równie dobrze możesz swoją strefę wypoczynkową otoczyć matą zacieniającą, wiklinową lub sięgnąć po drewniane parawany. W ten sposób zyskasz nie tylko upragnioną prywatność, ale także piękną ozdobę posesji.