pianka poliuretanowa

Jakie właściwości mają elastyczne pianki poliuretanowe?

Produkcja pianek poliuretanowych na przestrzeni lat przeszła wiele modyfikacji. Dzięki temu obecnie materiał ten może być wykorzystywany w wielu różnych branżach. Najczęściej kojarzony jest z izolacjami stosowanymi w budownictwie. Jednak to właśnie z tego materiału produkowane są również niektóre meble tapicerowane, maty amortyzujące, legowiskowe, a także sportowe, a nawet elementy dystansowe w motoryzacji. Jakie właściwości mają elastyczne pianki poliuretanowe? Podpowiadamy. 

Elastyczne pianki poliuretanowe — gęstość i twardość

Elastyczne pianki poliuretanowe charakteryzują się bardzo szerokim spektrum gęstości. Parametr ten może wynosić od 40 do nawet 260 kg/m3. i ma wpływa na pozostałe właściwości tego materiału, takie jak twardość. Modele o najmniejszej gęstości charakteryzują się również najmniejszą twardością.

Przykładowo, kiedy gęstość pianki poliuretanowej wynosi 40 kg/m3, jej twardość to 100 N. Z kolei w przypadku kiedy ten pierwszy parametr wynosi 260 kg/m3, twardość to już 5300 N. Od tych czynników uzależnione są kolejne właściwości elastycznych pianek poliuretanowych, a więc wytrzymałość na rozciąganie czy odkształcenia trwałe.

Elastyczne pianki poliuretanowe — pozostałe właściwości

Elastyczna pianka poliuretanowa w Kaliszu i wielu innych miejscowościach, jeżeli jest wtórnie spieniona, a więc należy do typu R, charakteryzuje się małymi ubytkami podczas użytkowania, dużą wytrzymałością na niskie i wysokie temperatury, a także wysoką stabilnością wymiarów. To sprawia, że materiał ten znajduje zastosowanie w wielu różnych branżach.

Doceniany jest również za brak konieczności wykorzystywania związków metali ciężkich w produkcji, a także jego obojętność na działanie czynników patogennych oraz dobrą przepuszczalność powietrza. To sprawia, że pianka poliuretanowa może być wykorzystywana nie tylko w branży budowlanej czy tapicerskiej, ale również do produkcji sprzętu sportowego, kształtek rehabilitacyjnych, a także różnego rodzaju mat.