sport top

Polska ma doskonałych sportowców

Polska to kraj doskonałych sportowców. Dzisiaj pora na wspomnienia, czyli przypomnimy sportowców sprzed lat, którzy swoimi umiejętnościami zapisują się w pamięci na wieki.

Słynni polscy sportowcy

Legendą polskiego sportu jest na pewno Wojciech Fibak. To doskonały sportowiec i osoba znana na całym świecie. Niegdyś pierwsza rakieta polskiego tenisa, dzisiaj biznesmen i kolekcjoner dzieł sztuki. Jego kariera była niczym z bajki. Do uprawiania tenisa namówił go ojciec Jan, chirurg z zawodu. Fibak grał w zawodach Australian Open, Roland Garros, występował na Wimbledonie. Jego gra to majstersztyk. Po zakończeniu kariery w 1988 roku poświęcił się biznesowym aktywnościom. W pismach sportowych komentuje bieżące zawody sportowe. Jest także współautorem książki „Grajmy w tenisa”.

Kolejnym bohaterem tekstu jest słynna postać z ostatnich lat – Adam Małysz, który w 2019 roku skończy 42 lata. Był polskim skoczkiem narciarskim, kombinatorem norweskim oraz kierowcą rajdowym. Cztery razy był medalistą olimpijskim i cztery razy był mistrzem świata. 21. razy był letnim mistrzem Polski. Zdobył łącznie 13070 punktów podczas 349 startów w Pucharze Świata. Dobrze odbijał się z progu i zajmował bardzo niską pozycję w locie. Używał nart Elan, Rossignol i Fischer. Karierę zakończył w 2011 roku. Został kierowcą rajdowym. W 2012 roku został rajdowym mistrzem Polski i Czech. od 2012 do 2016 roku brał udział w Rajdzie Dakar. Jest honorowym obywatelem Zakopanego. Patronuje skoczni narciarskiej w Wiśle.

Słynną postacią jest Agata Wróbel. Polska sztangistka występowała w kategorii plus 75 kilogramów. Zdobyła srebrne i brązowe medale na olimpiadzie. Była mistrzynią świata, osiem razy zdobyła mistrzostwo Polski. Urodziła się w 1981 roku, w 2010 roku zakończyła sportową karierę. Przyczyną wczesnej rezygnacji były problemy zdrowotne. Sportsmenka jest zakażona wirusem zapalenia wątroby typu C. W czerwcu 2010 roku zdobyła ósmy złoty medal na mistrzostwach Polski. I to było zwieńczenie jej niezwykłej kariery. Obecnie zmaga się z problemami zdrowotnymi oraz finansowymi.

Losy są niezwykłe – Fibak i Małysz po zakończeniu kariery sportowej nieźle sobie radzą. Agata Wróbel jednak znalazła się w trudnym położeniu.

 źródło: skrótymeczów.pl