Aż 98 procent Polaków ma problemy z zębami

Aż 98 procent Polaków ma problemy z zębami

Z ankiety przeprowadzonej wśród stomatologów [1] wynika, że 98 procent rodaków ma problemy z zębami. Lekarze, zapytani o stan uzębienia oraz higieny jamy ustnej Polaków, wskazali, że nie są one na wystarczająco dobrym poziomie. Wśród przyczyn dominuje – ich zdaniem – kiepska edukacja oraz niska świadomość pacjentów (81 procent). Drugim powodem jest brak pieniędzy na leczenie (12 procent).

Podstawową przyczyną problemów z zębami są codzienne zaniedbania, kiepska edukacja i niska świadomość Polaków. Z badania przeprowadzonego na zlecenie GSK Consumer Healthcare wynika, że ponad 50 procent Polaków po 40 roku życia nosi protezy. Dlaczego? Co piąty rodak myje zęby raz dziennie, a blisko 4 mln nie robi tego wcale. Statystyczny Kowalski zużywa rocznie 3,5 tubki pasty do zębów, a to o połowę mniej niż nasi zachodni sąsiedzi [2]. Co więcej, nawet jeśli myje zęby, robi to niedokładnie lub nieprawidłowo. – Polacy nie dbają należycie o higienę jamy ustnej. Często nie wiedzą jaki ma to wpływ nie tylko na uzębienie, ale również na kondycję zdrowotną całego organizmu. Opieka stomatologiczna w szkołach, która kiedyś była dostępna i gwarantowała przynajmniej podstawowy poziom edukacji, dziś nie funkcjonuje wcale, a to powoduje, że świadomość Polaków staje się coraz mniejsza – podkreśla Krzysztof Sokalski z MediRaty.

W teorii jest nieźle, w praktyce nieco gorzej

Według Ministerstwa Zdrowia próchnicę ma 99,9 procent obywateli w wieku 35-44 lat [3]. Co ciekawe – aż 85 procent Polaków twierdzi, że wie jak jej zapobiegać. Jako najczęstsze sposoby wskazują oni ograniczenie spożycia cukru (38 procent), częste szczotkowanie zębów (27 procent), nitkowanie i płukanie (27 procent), czy regularne wizyty u stomatologa. Jednocześnie 73 procent z nich przyznaje, że teorii nie przekłada na praktykę [4].

Czy leczenie na raty coś zmienia?

– Leczenie stomatologiczne należy do kosztownych, zwłaszcza jeśli zabiegi, na które się decydujemy obejmują implantologię, ortodoncję lub endodoncję – mówi Krzysztof Sokalski z MediRaty. Za wybielanie zębów zapłacimy średnio 1 tys. zł, za aparat ortodontyczny około 1500-4000 zł, a za pełne leczenie ortodontyczne w wersji z najdroższym aparatem możemy zapłacić nawet 10-18 tys. zł. Zwykłe leczenie zakończone założeniem plomby nawet 250 zł. W przypadku leczenia kanałowego lub pod mikroskopem, koszty są znacznie wyższe. – Polacy coraz częściej decydują się na leczenie stomatologiczne na kredyt. W 2016 roku najczęściej finansowanym przez nas obszarem była właśnie stomatologia (66 procent). Największej liczby pożyczek udzieliliśmy przede wszystkim na implantologię i protetykę (32 procent), ortodoncję (21 procent) oraz stomatologię zachowawczą, czy estetyczną (13 procent) – dodaje Sokalski. Jak podkreślają stomatolodzy największą bolączką pacjentów są również działania doraźne i brak długofalowego planu leczenia. Przysłowiowy Kowalski, który trafia do dentysty leczy zazwyczaj „największy problem” i pojawia się na fotelu za rok lub dłużej. – Problemem jest brak informacji o kompleksowych kosztach leczenia. Wspomniany Kowalski często nie wie ile zapłaci za leczenie jednego zęba, o leczeniu całego uzębienia nie wspominając. Brak informacji powoduje dyskomfort. Po prostu nie wiemy czy nas na to stać – podsumowuje Krzysztof Sokalski. Czy leczenie na kredyt poprawi stan uzębienia Polaków? Oby tak. Z badania GUS-u „Uśmiech a status społeczny” wynika, że ponad 60 procent z nas zwraca uwagę na zęby rozmówcy w drugiej kolejności, zaraz po jego oczach.


[1] Badanie zrealizowane przez redakcję Dentonet.pl wśród lekarzy stomatologów podczas targów stomatologicznych CEDE. W badaniu wzięło udział 749 osób
[2] http://biznes.onet.pl/wiadomosci/medycyna/8-5-mln-polakow-nosi-protezy-rynek-protez-jest-wart-1-4-mld-zl/84msps
[3] www.wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,17751163,99_9_proc__Polakow_w_wieku_35_44_lat_ma_prochnice.html
[4] www.dental-tribune.com/htdocs/uploads/printarchive/editions/f077e190405f82306bc91a0705c87fd0_2-3.pdf