medycyna estetyczna

Chirurgia plastyczna – czym się zajmuje?

Chirurgia plastyczna to szeroki dział medycyny. To właśnie dlatego warto jest powiedzieć w przynajmniej kilku słowach o tym, jakie działania podejmuje się w jej ramach.

Skąd wywodzi się współczesna chirurgia plastyczna?

Chirurgia plastyczna w Białymstoku to dział medycyny, o którym każdy z nas ma jakieś pojęcie. Historia tej dziedziny jest jednak naprawdę ciekawa i w niektórych aspektach wyjątkowo zaskakująca. Nie wszyscy bowiem mogą być świadomi faktu, że pierwsze zabiegi, które możemy w jakiś sposób podpiąć pod chirurgię współczesną, były wykonywane już w… starożytności. Oczywiście jednak standard takich zabiegów daleki był do tego, co znamy dzisiaj.

Tak naprawdę o pierwszej w historii operacji plastycznej we współczesnych rozumieniu możemy mówić w roku 1827 – wykonał ją John Mettauer. Co ciekawe – na samym sobie. Pierwotne założenia chirurgii estetycznej odnosiły się do niesienia pomocy w wyniku wypadków czy chorób, a także wrodzonych deformacji. Nadal jest to oczywiście podstawą chirurgii estetycznej, lecz po drodze do gry weszły również zabiegi patrzące na tę kwestię bardziej w sposób użytkowy – pojawiły się zabiegi, których głównym celem jest poprawa wyglądu bez na przykład radzenia sobie z deformacjami czy stanami chorobowymi.

Czym zajmuje się chirurgia plastyczna? Najważniejsze i najpopularniejsze zabiegi

Jeżeli chodzi o takie zabiegi estetyczne w Białymstoku, jak chirurgia plastyczna (nie mylić zabiegów estetycznych z medycyną estetyczną – zabiegi chirurgii plastycznej się do niej nie zaliczają!) jesteśmy w stanie wspomnieć o kilku najpopularniejszych działaniach podejmowanych w ramach tej gałęzi medycyny na całym świecie. W pierwszej kolejności wypada powiedzieć kilka słów o liposukcji, czyli procesie odsysania zbędnej ilości tłuszczu z konkretnych tkanej ciała pacjenta. W skład chirurgii estetycznej wchodzą również takie zabiegi, jak mastektomia, lifting twarzy, plastyka ramion, powiększanie piersi czy operacja przegrody nosowej. Spektrum działań jest więc imponująco szerokie.