dendrologia

Co zawiera ekspertyza dendrologiczna?

Ekspertyzy dendrologiczne to dokumenty, które zawierają wiele wartościowych informacji o stanie drzewa. W rzetelnie przygotowanej ekspertyzie znajduje się wiele pomiarów, które są wykonywane z użyciem przeznaczonego do tego sprzętu. Dzięki temu dokument pozwala zdobyć bardzo rzetelną i szczegółową wiedzę. Można na podstawie samej ekspertyzy bardzo dokładnie poznać stan konkretnego drzewa i na tej podstawie zakwalifikować to do ewentualnej wycinki. Zdobyte w ten sposób informacje mogą posiadać olbrzymią wartość i mogą być dzięki temu niezwykle przydatne.

Najważniejsze informacje zawarte w ekspertyzie?

Każdy dendrolog, który zajmuje się sporządzaniem rzetelnych ekspertyz przedstawia w dokumentach bardzo wiele istotnych informacji na temat konkretnego drzewa. Ekspertyza dendrologiczna w Gdańsku zawiera przede wszystkim takie dane jak: stan drzewa, wiek, gatunek, grubość, wysokość i rozmiar korony, kształt pnia, dane lokalizacyjne, obecność pasożytów i patogenów, zestawienie chronionych gatunków na powierzchni drzew i szczegółowe informacje na temat pierścieni.

Dodatkowo ważnym elementem ekspertyzy jest także dokumentacja fotograficzna i ewentualne wskazówki na temat odpowiedniej pielęgnacji drzew. Sam dokument daje zatem pełen zakres informacji o stanie konkretnego drzewa i tym samym posiada bardzo dużą wartość. Może być prawdziwą skarbnicą wiedzy o badanym drzewie i pozwala bardzo dokładnie poznać jego stan. Rzetelna wiedza dendrologów przekłada się na dokładne opisanie drzewa i przedstawienie wszystkich najważniejszych informacji na jego temat.

W jakim celu przeprowadza się ekspertyzę?

Ekspertyza może być przeprowadzana z wielu powodów. Jednym z nich jest ocena stanu drzew, które w trakcie oceny wizualnej wykazują symptomy zagrożenia. Badaniom podlegają drzewa, które mogą stanowić zagrożenie dla okolicznych obszarów. Również projektowanie publicznych terenów zieleni w Gdańsku może wymagać skorzystania z ekspertyzy, która pomoże w określeniu, które drzewa na danym obszarze mogą stanowić zagrożenie i wymagają leczenia.