leczenie

Czy dobre światło pomaga na bóle głowy i migreny?

Bóle głowy, czy to przewlekłe, czy napadowe, mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie. Co pomaga na bóle głowy i kiedy zdecydowanie powinieneś z tego skorzystać?

Rodzaje bólów głowy

Mówi się, że istnieje ponad 360 różnych typów. Lekarze dzielą je na dwie grupy:

Tak zwany pierwotny ból głowy. Powstaje w samej głowie, więc często nie można go przypisać żadnej zewnętrznej przyczynie. Należą do nich napięciowe bóle głowy i migreny jako najczęstsze postacie. A klasterowy ból głowy jest szczególnie dotkliwy dla osób dotkniętych chorobą. Ból jest często bardzo silny, a drgawki bardzo częste.

Wtórny ból głowy. Powstaje w wyniku urazów. Na przykład po operacjach głowy lub układu nerwowego, po urazie głowy w wyniku wypadku. Bakteryjne zapalenie nerwów, brak wody, urazy gardła, nosa, uszu i zębów czy objawy odstawienia mogą również prowadzić między innymi do wtórnych bólów głowy. Jeśli przyczyna jest znana i lekarz może ją wcześnie wyleczyć, zwykle ustępują całkowicie.

Sprawdź ciekawe lampy na: https://ardant.pl/lampy-wiszace/do-kuchni-2/nad-wyspe/

Najczęstsze formy i co z nimi zrobić

Napięciowy ból głowy jest najczęstszym bólem głowy, dotykającym więcej kobiet niż mężczyzn. Ból jest opisywany jako tępy, uciskający, wokół głowy, jakby głowa była zaciśnięta w imadle. Ból może od czasu do czasu nawracać lub pozostać trwały bez leczenia. Często przyczyną jest brak ruchu i napięcia, np. gdy długo siedzisz przed komputerem. Jednak zgrzytanie zębami lub brak snu może również prowadzić do takiego bólu. Najlepszym domowym lekarstwem na ból jest olejek miętowy. Jest wcierany w dotknięte obszary i działa chłodząco. Olejku nie należy stosować u małych dzieci lub pacjentów z astmą. Poza tym ćwiczenia relaksacyjne dużo pomagają. Ćwiczenia na świeżym powietrzu. I oczywiście istnieją dobrze znane tabletki na ból głowy z aktywnymi składnikami, takimi jak ibuprofen, paracetamol czy kwas acetylosalicylowy.

Migrena to przewlekła choroba, której nie można wyleczyć. Około 15 do 17% wszystkich kobiet i 9 do 12% wszystkich mężczyzn cierpi na migreny. U dzieci dotyczy to od 4 do 5%. Ataki zwykle zaczynają się u nastolatków i osiągają szczyt w wieku od 30 do 40 lat. Niektórzy ludzie mają tylko jedną lub dwie migreny rocznie, inni cierpią z powodu bólu kilka razy w miesiącu lub nawet codziennie. To jest pulsujące, lub przeszywające uczucie. Często występuje po jednej stronie, ale może rozprzestrzenić się na drugą stronę. Bólowi towarzyszy utrata apetytu, nudności, wrażliwość na hałas, światło i zapach. Ataki trwają od kilku godzin do trzech dni. Ostatnie badania wykazały przyczynę nadaktywności komórek mózgowych z późniejszym stanem zapalnym mózgu. Substancje przekaźnikowe, zwłaszcza serotonina, również odgrywają rolę w rozwoju migreny. Ataki są wyzwalane przez tzw. wyzwalacze. Należą do nich stres, jasne światło, hałas, ale także zapachy, nikotyna i alkohol, a także zmiany pogody. Jeśli masz migrenowy ból głowy, potrzebujesz lekarza. Przygotuje cię do przyjęcia odpowiedniego leku i omówi dalsze środki behawioralne. Ważne jest, aby osoby dotknięte chorobą przestrzegały regularnych godzin snu, przerw i posiłków. Ćwiczenia relaksacyjne, akupunktura i sporty wytrzymałościowe poprawiają stan zdrowia.

Leki tylko z umiarem

Każdy, kto jest w dużym napięciu i stresie, czasami ma bóle głowy. Należy jednak sprawdzić działanie tabletek. Eksperci zalecają przyjmowanie leków przeciwbólowych nie częściej niż dziesięć dni w miesiącu. Po pierwsze, istnieje ryzyko uzależnienia się od takich zasobów. Cykl to: ból, pigułka, dobre samopoczucie. Ciało coraz częściej tego chce. Drugim problemem jest to, że przyjmowane przez dłuższy czas leki przeciwbólowe same powodują bóle głowy. Przewlekłe bóle głowy i inne problemy są zagrożeniem z powodu skutków ubocznych leków.

Wyjściowa terapia bólu

Jeśli nie możesz już samodzielnie radzić sobie z bólem, a normalny lekarz rodzinny nie wie, co robić, terapia przeciwbólowa może pomóc. Istnieją specjalne ośrodki zajmujące się tym problemem. Tutaj dokładnie bada się ból i przyczyny. Zespół lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów i dietetyków opracowuje indywidualny plan leczenia. Po pobycie w szpitalu i konsekwentnym dalszym leczeniu możliwa jest często znaczna poprawa dla osób dotkniętych chorobą.

To pomoże poradzić sobie z bólem głowy

Bez względu na to, czy jesteś predysponowany, czy niezdrowy styl życia może zmniejszyć bóle głowy lub liczbę ataków. Całkowicie zrezygnuj z nikotyny i alkoholu. Ćwicz wystarczająco dużo i staraj się unikać stresu i przepracowania. Leki należy przyjmować tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Zaakceptuj sporadyczny ból, ale pamiętaj o wcześniejszym omówieniu z lekarzem wszelkich nowych objawów lub zmian.