freediving

Freediving – czyli co z czym i dlaczego

Freediving, czyli nurkowanie swobodne zyskało grono wielbicieli i cieszy się wciąż rosnącą popularnością. I chociaż może wydawać się tajemniczym sportem, warto poznać jego tajniki i czerpać przyjemność ze sportów wodnych. Jakie obowiązują zasady Freedivingu i czy konieczny jest dodatkowy sprzęt o tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym w ogóle jest Freediving?

Freediving został rozpowszechniony po ogromnym sukcesie filmu Luca Bessona „Wielki Błękit”, w którym, na podstawie autentycznych wydarzeń, zekranizowano dosyć ostrą rywalizację dwóch fenomenalnych wręcz nurków bezdechowych.

Generalnie Freediving jest rodzajem nurkowania swobodnego, które nie wymaga dodatkowego sprzętu powietrznego takiego jak: butla z tlenem, BCD czy automat oddechowy. Sport polega na wzięciu jednego głębokiego wdechu i zanurzeniu się pod wodę. Najbardziej popularną techniką jest tzw. scyzoryk oraz inne metody oddechowe, które pozwalają pozostać przez kilka minut pod powierzchnią wody.

Podstawową zasadą Freedivingu jest nurkowanie z partnerem asekuracyjnym. Jest to sport, dzięki któremu rozwiniesz swoje umiejętności fizyczne, psychiczne oraz emocjonalne. Freediving pomaga wzmocnić kondycję i ogólny stan zdrowia. Co ważne nurkowanie na bezdechu jest dostępne niemal dla wszystkich.O ile nie istnieją różnego rodzaju przeciwwskazania w postaci nieleczonych przewlekłych chorób, które w głównej mierze związane są z niewydolnością oddechową. Freediving to aktywność w pełnej krasie, pełna przyjemności, euforii i niezapomnianych, inspirujących doświadczeń. Aktywność rekomendowana jest dla osób powyżej 18 roku życia. Ma to związek z bezpieczeństwem i odpowiedzialnością.

Jakich sprzętów wymaga Freediving

Oczywiście do uprawiania sportu jakim jest Freediving potrzebujemy nieco sprzętu. Maska – aby widzieć pod wodą widzieć, płetwy – aby łatwiej i szybciej pływać czy pianki neoprenowe – aby nie marznąć w wodzie.

Głównym wyposażeniem nurka jest dobrze dobrana maska, która ma za zadanie zapewnić odpowiednią przestrzeń między oczami a wodą, zachowując pewną ilość powietrza. Poprawia widoczność pod wodą, a dzięki specjalnemu noskowi, wyrównuje nacisk we wrażliwej okolicy oczu w stosunku do ciśnienia na głębokości zanurzenia nurka.

Fajka zazwyczaj stosowana jest w celach przygotowawczych i znacznie ułatwia oddychanie pomiędzy poszczególnymi zanurzeniami. Dzięki niej freediver może spokojnie oddychać jednocześnie leżąc na powierzchni wody i nie podnosząc głowy.

Wykorzystanie płetw w Freedivingu pomaga wykonywać mocniejsze ruchy nogami, co skutkuje szybszym i bardziej energooszczędnym pływaniem. Płetwy należy wybierać pod kątem ich wielkości oraz sztywności.

Kombinezon jest również zalecanym wyposażeniem nurka, ponieważ temperatura ciała w wodzie spada znacznie szybciej w porównaniu z lądem. Kombinezon może być suchy, czy nie przepuszczający wody lub mokry, który przepuszcza nieco wody. Zdecydowanie najbardziej popularne są te drugie.

Od czego warto zacząć uprawiając sport amatorsko

Pierwsze kroki w Freedivingu warto stawiać w znanym sobie środowisku np. na basenie, gdzie czujesz się bezpiecznie. W pierwszej kolejności należy nauczyć się wielu istotnych umiejętności, które związane są z nauką odpowiedniej techniki pływania oraz oddychania. Dobrze jest, aby pierwsze lekcje odbywały się w grupie ze względu na możliwość asekuracji oraz pod okiem doświadczonego instruktora, który będzie mógł korygować ewentualne błędy.

Istnieje co najmniej kilka różnych systemów szkoleniowych, które różnią się przede wszystkim podejściem do treningu, jednak można wyróżnić pewne reguły, które dotyczą poznania teorii swobodnego nurkowania przed rozpoczęciem zajęć praktycznych. Nauka dotyczy również podstaw bezpieczeństwa zachowań w wodzie, jak również technik pływania i nurkowania z użyciem płetw i bez nich. Zobacz sprzęty do freedivingu warte uwagi.

Sprzęt dla pół profesjonalistów i i profesjonalistów Decathlon

Profesjonalna Maska do Freedivingu UP-M1 Umberto Pelizzari – stworzona przez kultową firmę OMER wyróżnia się innowacyjnym kształtem, który gwarantuje dużą wydajność i wysoki komfort użytkowania. Doskonałe pole widzenie zapewnia bliskie ułożenie szkieł od oczu.

SUBEA spodnie i kurtka do skafandra FRD 900 z neoprenu 3mm – kombinezon dedykowany zaawansowanym nurkom. Neopren z którego został wykonany kombinezon zapewnia optymalną swobodę ruchów, przy jednoczesnej bardzo dobrej izolacji termicznej.

SUBEA Balast na szyję do Freedivingu FRD 500 ołów 1,5 kg – akcesorium dedykowane średnio-zaawansowanym nurkom, którym zależy na utrzymanie optymalnej pozycji w trakcie nurkowania. Balast umieszcza się na szyi, co wpływa na utrzymanie pozycji w czasie apnei dynamicznej, czyli poziomej.


Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwala w pełni czerpać przyjemność z nurkowania swobodnego. I chociaż może się wydawać, że ten rodzaj sportu nie wymaga dużego zaangażowania, warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt, dzięki któremu nurkowanie stanie się znacznie łatwiejsze. Warto słuchać swojego ciała i zbytnie nie szarżować, ponieważ nie chodzi w tym sporcie o pobijanie rekordów.