szczotka

Jak czesać psa?

Decydując się na posiadanie psa, trzeba liczyć się z tym, że będzie trzeba regularnie szczotkować pupila. W zależności od długości sierści zabieg ten trzeba wykonywać rzadziej lub częściej. Jak szczotkować psa, by przyniosło to najlepszy efekt? Jakiej szczotki dla psa użyć? O tym w dzisiejszym artykule.

Czesanie psa to zabieg, który większość pupili uwielbia. Wykonywany umiejętnie, za pomocą dobrze dobranej szczotki dla psa, oprócz tego, że kompleksowo dba o futro i skórę, to w dodatku relaksuje i wycisza pupila. Dobrze jest szczotkować zwierzę wieczorem, gdyż rytuał ten z pewnością pomoże mu zasnąć.

Jeśli jesteście właścicielami psa z długą sierścią, musicie pamiętać, by szczotkować pupila codziennie. Zwierzęta z krótkim futrem można czesać rzadziej, wystarczy jeden lub dwa razy w tygodniu. Zamiast tradycyjnej szczotki do czesania psa, w tym przypadku najlepiej zastosować gumowe zgrzebło, które z pewnością znajdziecie w internetowych sklepach zoologicznych.

Z kolei psy szorstkowłose również czeszemy 1-2 razy w tygodniu. Te rasy wymagają również trymowania przeprowadzanego co 3-4 miesiące.

Osobną kategorią jest czesanie psów z podszerstkiem. Wymaga ono specjalistycznych narzędzi takich jak zgrzebło czy furminator. Podszerstek to warstwa ochronna u psów, która ma zabezpieczać pupila przed działaniem czynników zewnętrznych. Na nim natomiast znajdują się włosy okrywowe. Taki rodzaj sierści wymaga regularnego wyczesywania martwego podszerstka, by zapewnić sierści zdrowy wygląd i stymulować jej ochronne funkcje.

Sprawdź także Ranking karm dla psów!

Pierwsze czesanie psa

Szczotkowania i stosowania szczotki dla psa powinniśmy uczyć pupila od pierwszych dni przebywania w naszym domu. Najlepiej przyzwyczajać czworonoga w momencie, kiedy jest jeszcze szczeniakiem. To najlepszy czas na tego rodzaju naukę. Pierwsze czesanie powinniśmy wykonywać za pomocą szczotki dla psa z miękkim włosiem.

Jeśli początkowo zwierzę nie reaguje zbyt ochoczo na czesanie, należy dać mu czas i nie robić nic na siłę. Po prostu stopniowo przyzwyczajaj czworonoga zarówno do szczotki, jak i samej procedury szczotkowania. Kiedy uda się zwierzę wyszczotkować, warto je nagrodzić jego ulubionym smakołykiem.

Najlepszym momentem na wyczesywanie psa jest wieczór, kiedy to czworonogi są już nieco zmęczone. Można tę czynność wykonać także po powrocie z długiego spaceru. Jeśli Wasz pupil ma gęstą sierść, najlepiej jest szczotkować go na dworze, co zapobiegnie roznoszeniu się sierści po domu.

A po sprawdzone szczotki do czesania psa zapraszamy do internetowego sklepu zoologicznego Wyspazwierzat.pl, gdzie znajdziecie wszystkie niezbędne do pielęgnacji sierści pupila akcesoria.