Czas realizacji prywatnej inwestycji w postaci budowy domu jednorodzinnego może wahać się od kilku miesięcy do nawet kilku lat, a wiele zależy od decyzji podejmowanych przez inwestorów. Niestety nie wszystko można przewidzieć, a wskutek niefortunnych zdarzeń czy złych wyborów moment oddania budynku do użytku może się znacznie wydłużyć. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym można nieco przyspieszyć upragniony moment wprowadzenia się do gotowego obiektu. Zatem jak usprawnić budowę domu?
Budowa domu: gotowy projekt domu
Większość inwestorów nie wyobraża sobie budowy domu swoich marzeń bez pomocy architekta, który dostosuje projekt budynku do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jednak współpraca z biurem architektonicznym nie zawsze przebiega pomyślnie, zwłaszcza jeśli plan wymaga wprowadzenia wielu poprawek. Od kilku lat można kupić gotowy projekt domu jednorodzinnego, co znacznie skraca czas finalizacji inwestycji. Co prawda nie są to projekty unikalne, jednak na tyle uniwersalne, że coraz więcej osób wyraża nimi żywe zainteresowanie. Warto wspomnieć, że wiele firm oferujących gotowe plany domów umożliwiają wprowadzanie mniejszych bądź większych modyfikacji, co i tak najczęściej trwa krócej niż z udziałem prywatnego architekta.
Budowa domu: nowe technologie
Nowe technologie wkraczają do branży budowlanej z niemal stałą częstotliwością, co jest dobrą wiadomością dla prywatnych inwestorów. Nowoczesne rozwiązania, takie jak chociażby szalunki ścienne to świetny sposób na zredukowanie czasu potrzebnego do wzniesienia stabilnych, i co najważniejsze, bezpiecznych ścian betonowych czy żelbetonowych. Solidne szalunki systemowe składające się z płyt ze stali ocynkowanej oraz osprzętu w postaci zamków czy podpór pionujących to niemal podstawa nowoczesnego budownictwa mieszkalnego. Szalowanie ścian z wykorzystaniem desek drewnianych powoli przechodzi do historii co nie dziwi z uwagi na funkcjonalność szalunków ściennych systemowych, które zresztą stanowią narzędzie wielokrotnego użytku.
Zobacz także: https://gazeta-polska.pl/rusztowania-kiedy-kupic-a-kiedy-wynajac/
Budowa domu: prefabrykaty
Ciekawym rozwiązaniem wciąż zyskującym popularność są budowlane prefabrykaty, czyli elementy konstrukcyjne domu powstające poza obszarem budowy. Prefabrykaty montowane są wcześniej w fabryce, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu m.in. na betonowaniu niektórych segmentów jak nadproża czy schody. Nowoczesne prefabrykaty to przyszłość nowoczesnego budownictwa, które pozwala realizować projekty znacznie szybciej i sprawniej niż jeszcze kilka lat temu.