Elewacje

Jakie są najmodniejsze kolory elewacji budynków?

Elewacja to część budynku, która jako pierwsza rzuca się w oczy. Jest to więc wizytówka nieruchomości, o którą właściciele powinni szczególnie zadbać. Warto także dodać, że faktura elewacji połączona z kolorem rzutuje na charakter projektu całego budynku. Odpowiednio dobrane kolory i rodzaj tynku mogą zdziałać optyczne cuda, które uwydatnią walory, bądź ukryją niedoskonałości domu. Jak więc wybrać kolor tynku, aby idealnie pasował do charakteru budynku?

Wpływ lokalizacji budynku na wybór elewacji

Elewacja budynku ma ogromny wpływ na to, jak dom prezentuje się w całości. Ponadto ma ona bardzo duży wpływ na stan domu. Można więc powiedzieć, że pełni ona nie tylko funkcję dekoracyjną, ale stanowi także barierę ochronną, zabezpieczającą nieruchomość przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wybór rodzaju tynku powinien być więc ściśle określony. Tylko dobrze dobrany zapewni trwałość oraz podniesie wytrzymałość podczas eksploatacji wierzchniej warstwy ściany zewnętrznej.

Jeśli dom stoi na terenie, gdzie panuje zwiększona wilgotność powietrza, należy stosować elewacje odporne na grzyby i pleśń. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie tynk silikatowy, który zapobiegnie osiadaniu się zarodników i rozwojowi mikroorganizmów. Dzięki temu nie trzeba się martwić, że elewacja ulegnie zawilgoceniu i pokryje się nieestetycznym, zielonym osadem.

Jaki wpływ ma kolor elewacji na wygląd domu?

Kluczową rolę w wyborze elewacji odgrywa jej kolor. Ma on największy wpływ na to, jaki będzie ostateczny i całościowy wygląd budynku. Ponadto powinien on tworzyć harmonijne połączenie architektury z otoczeniem. Największy wpływ na wybór koloru elewacji mają z pewnością indywidualne preferencje właścicieli. Istotny jest także dobór barwy elewacji do całego otoczenia domu. Jeśli w okolicy przeważa naturalny krajobraz, idealnym wyborem będzie jasny, ciepły odcień.

Na terenach miejskich świetnie komponować się będą bardziej wyraziste kolory, współgrające z industrialną okolicą. Ponadto jasne odcienie znacznie zwiększają optycznie budynek, a ciemniejsze zmniejszają. W obecnych czasach największym zainteresowaniem cieszą się tynki elewacyjne w jasnych kolorach – żółtych lub pomarańczowych. Nie sposób jednak wspomnieć, że trendy kierują się także w barwy bieli, szarości i kolory ziemi. Wybierając kolor elewacji, powinno się kierować zasadą, że musi ona współgrać z otoczeniem.