odszkodowanie

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody górnicze?

Szkody górnicze nie są wcale tak rzadkim zjawiskiem. Jak jednak móc powalczyć o odszkodowanie od kopalni i jak się do tego zabrać?

Czym dokładnie charakteryzują się szkody górnicze?

Choć kopalnie są niezwykle ważne dla gospodarki, a wydobywane w nich minerały oraz inne elementy stanowią często o sile danego regionu, nie da się nie wspomnieć o tym, że w wielu przypadkach działalność tego typu zakładów niesie za sobą poważne skutki dla środowiska. Nie chodzi tutaj nawet tylko o ekologię, ale i o osoby, które mieszkają w ich pobliżu lub pod szybami kopalnymi i tunelami. Naruszenie struktury ziemi, która znajduje się pod naszymi stopami to coś, obok czego natura po prostu nie jest w stanie przejść obojętnie. W takich rejonach, w szczególności na Górnym Śląsku, nierzadko można zanotować przypadki, w których to budynki, grunty czy pola uprawne ulegają uszkodzeniu na skutek nawet mikroskopijnych osunięć ziemi. W polskim prawie takie sytuacje nazywane są szkodami górniczymi i na szczęście w starciu z nimi nie jesteśmy bezbronni. W wielu przypadkach bowiem jesteśmy w stanie ubiegać się od kopalń o odszkodowanie za szkody górnicze. Jak jednak się za to zabrać?

W jakich sytuacjach jesteśmy w stanie ubiegać się o odszkodowanie za szkody górnicze?

Jeżeli chodzi o taką kwestię, jak szkody górnicze w Jankowicach, jesteśmy w stanie powiedzieć o kilku warunkach, które musimy spełnić, aby w ogóle zacząć ubiegać się o odszkodowanie właśnie za tego typu szkody. W pierwszej kolejności musimy wykazać, że szkoda rzeczywiście powstała, a dodatek udowodnić ciąg przyczynowo skutkowy, w którym zamieszany jest ruch górniczy. Oczywiście i w tym przypadku musimy postawić parę gwiazdek. Po pierwsze, szkoda górnicza przedawnia się po pięciu latach. Po drugie zaś, jeżeli chcemy zgłosić szkodę górniczą budynku, musimy być pewni, że pojawiła się ona w momencie, gdy byliśmy już jego właścicielami. Są to najważniejsze aspekty, o których musimy w tym przypadku pamiętać.