Księgowy – za jakie kwestie odpowiada w firmie?

Przedsiębiorstwa zarówno te małe, jak i te duże starają się zawsze działać w sposób jak najbardziej efektywny. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie specajliści na przykład od rachunkowości, którymi bez wątpienia są księgowi. Za jakie kwestie odpowiada w firmie księgowy, gdzie znajdziemy dobrego księgowego, a także dlaczego warto go zatrudnić?

Jak znaleźć dobrego księgowego?

Jeśli zależy nam na tym, by księgowy w Jastrzębiu Zdroju, którego zatrudnimy był dobry niezwykle ważne jest znalezienie odpowiedniej osoby na to stanowisko, której wiedza, doświadczenie, a także naturalne predyspozycje sprawią, iż świetnie będzie realizować postawione przed nią zadania.

W poszukiwaniu osób, które oferują swoje usługi księgowe w Raciborzu możemy na przykład udać sie do internetu, który jak powszechnie wiadomo zapewnia nam cały szereg świetnych możliwości w kwestii szukania specjalistów od różnych dziedzin. Z księgowymi nie jest inaczej i znalezienie dobrego w sieci może być znacznie prostsze niż szukanie na oślep w tradycyjne sposoby.

Za jakie kwestie w firmie odpowiada księgowy?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że księgowy faktycznie odpowiada za pewne swoje działania. To, za co dokładnie może odpowiadać księgowy jest regulowane w ustawach o rachunkowości, ordynacji podatkowej, czy też kodeksie pracy, karnym oraz karnym skarbowym. Sytuacje, w których księgowy ponosi pełną odpowiedzialność dotyczą tego, gdy nie podaje on rzetelnych danych, prowadzi ewidencję księgową nie będącą w zgodzie z obecnymi przepisami, czy też gdy nie sporządzi sprawozdania finansowego.

Obowiązki księgowego w firmie to przede wszystkim prowadzenie ewidencji księgowej w formie PKPR, czyli Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów lub w formie ksiąg rachunkowych, jeśli w firmie wymagana jest pełna księgowość. Inne rzeczy, którymi może się zajmować to między innymi tworzenie sprawozdań podatkowych, rozliczeń podatkowych, deklaracji, rozliczeń VAT, czy też wystawanie faktur VAT oraz ich księgowanie.