Kondycja fizyczna

Jak zadbać kondycję  fizyczną?

Doszedłeś do wniosku, że dalszy tryb życia polegający na siedzeniu na kanapie nie służy twojemu zdrowiu? Najwyższy czas, aby wziąć za siebie i zacząć uprawiać jakąś dyscyplinę sportu. Ruch pozwoli ci na znaczne poprawienie twojej kondycji fizycznej. Co za tym idzie –  znacznie poprawi się również praca twojego umysłu,  będziesz z człowiekiem znacznie szczęśliwszym i aktywnym.

Jaki sport na początek?

Oczywiście na sam początek nie warto wybierać sobie takiej dyscypliny sportu, która jest zbyt mocno angażująca i stanowi duże obciążenie dla organizmu. Jeśli do tej pory nasze życie polegało głównie na pracy siedzącej, a także na spędzaniu wolnego czasu przed telewizorem, to nie możemy od razu porywać się na bieganie, czy też na różnego rodzaju gry zespołowe. Wymagają one zbyt dużego zaangażowania wielu partii mięśni i dobrej wydolności, a twój organizm jak na razie nie jest jeszcze na to przygotowany. Dlatego w pierwszej kolejności warto, abyś swoją aktywność fizyczną rozpoczął od spacerów. Początkowo mogą to być spacery na krótkim dystansie, który możesz z czasem zwiększać. Wszystko zależy od tego jak będziesz się czuł i jakie będą twoje możliwości fizyczne.

Kiedy długie spacery będą już dla Ciebie normą, możesz przystąpić do lekkiego truchtu, a z czasem zaczniesz uprawiać jogging. Dopiero na końcu możemy porwać się na pełnokrwiste bieganie, albowiem wówczas już nasze mięśnie i wydolność będą w miarę przygotowane do zwiększenia wysiłku. W początkowej fazie warto również spacery i jogging uzupełniać o jazdę na rowerze. Jest ona w pełni bezpieczna dla każdego, albowiem zupełnie nie obciąża stawów, ani kręgosłupa. Mogą ją z powodzeniem uprawiać nawet osoby ze sporą nadwagą. Jazda na rowerze w znacznym stopniu poprawia naszą kondycję i wydolność, a także wspomaga pracę serca.

Ćwiczenia w domu

Oczywiście, aby jeszcze bardziej poprawić kondycję fizyczną naszego organizmu, możemy również wykonywać pewne ćwiczenia w domu. W domowych warunkach możemy choćby pokusić się na robienie pompek, brzuszków, czy też innych podstawowych elementów gimnastyki. Dobrym rozwiązaniem jest również ćwiczenie jogi. Ona również znacznie wspomaga pracę mięśni, a także znacznie poprawi nasze samopoczucia. Jak więc widać możliwości jest tutaj wiele, warto jednak aktywność fizyczną stopniować sobie tak, aby specjalnie nie obciążać naszego organizmu w początkowej fazie uprawiania sportu.