architektura

Na czym najwięcej zarabiają architekci?

Praca w budownictwie nie zawsze jest żmudna i trudna, może być również bardzo twórcza, gdy wykonujemy zawód architekta. Planowanie, budowanie oraz modyfikowanie planów jest bardzo wymagające, ale jednocześnie niezwykle ciekawe. W pracy swojej architekt musi wykazywać się kreatywnością i umiejętnościami w zakresie plastyki i rysunku. Na czym zatem najwięcej zarabiają architekci? Podpowiadamy.

Czym zajmuje się architekt?

Architekci w Orzeszu uznawani są za wolny zawód. To oznacza, że projektant nie musi pracować na etacie, tylko może samodzielnie zdobywać klientów i zlecenia. Taki sposób pracy sprawia, że architekt musi być konkurencyjny i mieć duże doświadczenie oraz prestiż. Warunkiem wykonywania tego zawodu jest  przynależność do Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Jak wyglądają obowiązki architekta? Przeważnie na początku są konsultacje ze zleceniodawcami, aby pozyskać szczegółowe informacje na temat oczekiwań co do przyszłego projektu. W trakcie spotkania określane są chociażby koszty, a biura architektoniczne w Wyrach nadzorują całość projektu.

Kolejny krok to przeprowadzenie analizy określającej, czy przedsięwzięcie jest możliwe do zrealizowania. Wykonuje się także plan finansowy. Następnie tworzona jest wizualizacja obiektu. Po tej czynności następuje wykonanie planu. Do obowiązków architekta należy również zarządzanie całym projektem.

Od czego zależą zarobki architekta?

Zarobki architekta to niezwykle szerokie zagadnienie. Jest ono związane z mocno rozwiniętym zakresem specjalizacji i dróg rozwoju, jakie może wybrać osoba wybierająca się na studia architektoniczne. Najwięcej zarabiają architekci budowlani, którzy dbają o projektowanie nowo powstających budynków. Jednak wysokość wynagrodzenia zależy również od stażu, pozycji w branży oraz od wielkości firmy zatrudniającej architekta.

Wyższym uposażeniem mogą pochwalić się pracownicy firm zatrudniających ponad 250 pracowników, w przeciwieństwie do zatrudnionych w przedsiębiorstwach, gdzie pracuje tylko 50 osób. Dodatkowo wynagrodzenie architekta może również zależeć od województwa w którym wykonuje swój zawód.