sport top

Najlepsi polscy skoczkowie w historii

Skoki narciarskie budują wizerunek legend. W przeszłości przez skocznie całego świata (tak, tak, poza Japonią konkursy pucharowe odbywały się też w Kanadzie i USA) przewinęło się wielu znakomitych zawodników, a ich osiągnięcia, zdobycze medalowe i rekordy dałyby się zawrzeć w całkiem grubym albumie. Gdybyśmy jednak z konieczności musieli ograniczyć się do trzech zawodników, wybór nie będzie prosty. Nawet bukmacher forbet ostatnio miał problem wybrać tych najlepszych.Przyjrzyjmy się więc dokonaniom największych skoczków, którzy zakończyli już karierę i przeszli do legendy tej dyscypliny sportu.

Najlepsi skoczkowie w historii

Matti Nykaenen – wieczny chłopiec

Zmarły w lutym 2019 roku Fin pozostaje największym geniuszem skoków narciarskich. Rywalizował w epoce stylu równoległego na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Do dziś pozostaje jedynym narciarzem, który skompletował pięć najważniejszych trofeów: mistrzostwo olimpijskie, mistrzostwo świata, mistrzostwo świata w lotach narciarskich, wygraną w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni. Konkursy PŚ wygrywał 46 razy. Poza skocznią wielki skandalista i prowokator, generalnie barwna postać, co jednak nie umniejsza jego zasług na skoczniach.

Adam Małysz – wysokie loty

Orzeł z Wisły zdominował Puchar Świata w XXI wieku. Jego wyczyny określano często w ten sposób: „lata, gdy inni skaczą”, „fruwa w innym korytarzu powietrznym”. Jako jedyny wygrał trzy Puchary Świata pod rząd, a triumfował w nich w sumie cztery razy. Trzykrotny mistrz świata, nie zdobył jedynie mistrzostwa olimpijskiego (3 x srebrny medal) i nie wygrał mistrzostw w lotach. W klasyfikacji ilości zwycięstw w PŚ z 39 wygranymi tuż za Matti Nykaenenem.

Janne Ahonen – trudne życie bez skoków

Kamienna twarz sportowca zwanego Maską stała się jego znakiem rozpoznawczym. To najdłużej i najregularniej punktujący w Pucharze Świata zawodnik, jedyny, który ponad sto razy stał na podium. Jego niespełnionym marzeniem pozostał indywidualny złoty medal IO, dlatego dwa razy kończył karierę i powracał do zawodowej rywalizacji, niestety bez skutku.

Skoki narciarskie mogą dostarczyć jeszcze więcej emocji dzięki zakładom bukmacherskim. Najczęściej można obstawiać pojedynki H2H, prognozowane miejsce lub na żywo under/over w długości skoku. Dostępne u większości bukmacherów, choć ostatnio wyraźniej zainteresowała się nimi oferta Totalbet.