Opakowania kartonowe i ich zastosowanie

Opakowania kartonowe są powszechnie stosowane w firmach produkcyjnych, biurach, ale również i w prywatnych domach. Pojemność i zróżnicowane zastosowanie to tylko jedne z zalet jakie posiadają opakowania kartonowe. Do czego można wykorzystać opakowania z kartonu?

Kartony na dokumenty

Ten typ opakowań sprawdzi się w każdej firmie, w której konieczne jest przechowywanie i archiwizowanie dokumentów. Kartony na dokumenty to przede wszystkim pudła z pokrywą oraz kartony klapowe. Wyróżniają się wykonaniem z grubej tektury oraz łatwością zamykania. Niektóre z nich posiadają na zewnątrz specjalne miejsce na którym można wpisać co znajduje się wewnątrz opakowania.  Nabyć je można w sklepach i hurtowniach z artykułami biurowymi i opakowaniami kartonowymi.

Opakowania na prezenty

Pudełka na prezenty to osobna kategoria opakowań tekturowych. Są łatwo dostępne – w każdym większym hipermarkecie, drogerii czy kwiaciarni można nabyć tego typu pudełko. To co wyróżnia je na tle pozostałych opakowań kartonowych, to kolory oraz faktura papieru z którego są wykonane. Kartony na prezenty mogą być jednolitego koloru, eleganckie lub kolorowe, przeznaczone na upominek dla dzieci. Zrobione są z cieńszej tektury niż pudełka na dokumenty i na niewielkie przedmioty. Do kupienia są kartony na prezenty w różnych rozmiarach i kształtach. Począwszy od tych niewielkich, przeznaczonych na biżuterię i zegarki, po duże pudła, które zmieszczą sprzęt elektroniczny.

Kartony wysyłkowe

Pudełka przeznaczone do wysyłki produktów np. zamówionych w sklepie internetowym, powinny cechować się przede wszystkim wysoką jakością wykonania oraz trwałością. Ponieważ zamówiony towar musi dotrzeć do odbiorcy w stanie idealnym, pudełko powinno być mocne, a na końcu dobrze owinięte taśmą. Zaletą pudełek wysyłkowych jest możliwość ich wielokrotnego użytkowania. Przed wysłaniem warto wypełnić wolny środek pudła wewnątrz specjalnymi wypełniaczami: skropakiem, poduszkami powietrznymi lub papierem, aby zabezpieczyć ładunek przed przemieszczaniem się.

Pudła do przeprowadzek

Pudła przeprowadzkowe, podobnie jak wysyłkowe, muszą być wykonane z grubej i wytrzymałej tektury. Zadaniem opakowań tego rodzaju jest transport ciężkich ładunków, dlatego najlepiej jest kupować kartony do przeprowadzki w sklepach, które się w tym specjalizują. Nie jest polecane używanie podczas przeprowadzki kartonów po artykułach spożywczych, pozyskanych ze sklepów. Mogą one łatwo ulec uszkodzeniu, a tym samym zniszczyć cenną zawartość.