finanse

Pieniądze na zakup samochodu – jak uzyskać?

Samochód jest podstawą do funkcjonowania w dzisiejszych czasach. Pojazd musi być w dobrym stanie technicznym, najlepiej oszczędny w użytkowaniu oraz bezpieczny. Aby cieszyć się nim przez lata, najlepiej nabyć nowy lub kilkuletni pojazd. Nowe samochody stanowią mniejsze ryzyko inwestowania w krótkiej przyszłości w dodatkowe naprawy. Wymarzone modele samochodów są często poza zasięgiem naszych możliwości finansowych. W takich sytuacjach możemy skorzystać z kilku sposobów, pozwalających na zakup upatrzonego egzemplarza.

Kredyt samochodowy – jak otrzymać?

Samochód na raty możliwy jest do zorganizowania między innymi poprzez instytucje bankowe i finansowe. Możemy otrzymać wówczas kredyt dedykowany, czyli samochodowy lub gotówkowy, którego przeznaczenie wybieramy sami. Czym różnią się dwie opcje? Kredyt samochodowy jest wsparciem finansowym przeznaczonym tylko i wyłącznie na zakup pojazdu. Zazwyczaj jest on tańszy, niż kredyt gotówkowy. Druga z opcji wsparcia finansowego może się okazać niewystarczająca na zakup nowego samochodu. Kredyt gotówkowy przyznawany jest zazwyczaj na kwoty znacznie niższe, niż wartość nowych pojazdów.

Rodzaje kredytów samochodowych

Wybierając opcje dedykowanego do przeznaczenia wsparcia finansowego, mamy do wyboru kilka opcji obowiązującej umowy. Warunki spłaty samochodu mogą różnić się ze względu na instytucje udzielające kredytu. Kredyt samochodowy może więc obowiązywać w formie:

  • standardowej – umowa zawierana co najmniej na 6 miesięcy, maksymalnie 10 lat. Spłata regulowana przez comiesięczne raty, nie jest wymagana wpłata własna
  • jednoratowej – opcja oferowana przez firmy samochodowe. Kredyty nie są oprocentowane, jednak wymagają znacznej części pokrycia kwoty, w ramach wpłaty własnej, np. 50%.
  • balonowej – wpłata własna nie jest wymagana, a raty mają stosunkowo niskie oprocentowanie. Ostatnia rata stanowi jednak 20% wartości samochodu, notowanej w dniu jego zakupu

Na czym polega leasing konsumencki?

Do niedawna leasing mógł być przyznawany jedynie firmom, od kilku lat również klienci nie będący przedsiębiorcami, mogą korzystać z tego rozwiązania. Leasing konsumencki stanowi alternatywę dla kredytu lub pożyczki. W przypadku skorzystania z tej opcji, mamy do czynienia nie z nabyciem, a użytkowaniem pojazdu. Samochód nie będzie wówczas własnością jego użytkownika. W tym wypadku właścicielem pojazdu jest leasingodawca, który dokonuje jego zakupu od sprzedającego. Użytkownik ma jedynie możliwość korzystania z samochodu na określony czas, w zamian za comiesięczne raty, których wielkość zwarta jest w umowie z leasingodawcą. Po zakończeniu czasu użytkowania zawartego w umowie, klient ma możliwość nabycia pojazdu za wskazaną cenę, odmowy nabycia lub wymiany na inny pojazd.

Wynajem długoterminowy samochodu – co to jest?

Wynajem długoterminowy pojazdu jest rodzajem dzierżawy. Wszelkie zadania i koszty związane z utrzymaniem samochodu spoczywają na wynajmującym. Właścicielem pojazdu jest tutaj firma wynajmująca, cena wynajmu jest tutaj określana na podstawie modelu i parametrów samochodu. Umowa trwa tutaj zazwyczaj od 2 do 5 lat, z góry należy również określić roczny limit pokonywanych kilometrów. Z wynajmu długoterminowego można skorzystać posiadając minimalny wkład własny jak i bez niego.