proteza

Protezy po amputacji – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Protezy po amputacji są wyrobami medycznymi, o których myśli większość osób po trudnej operacji, jaką jest amputacja. W ten sposób można przede wszystkim poprawić swoją sprawność ruchową, którą miało się przed zabiegiem.

Protezy po amputacji – producent

Wybierając protezy po amputacji, warto między innymi zwracać uwagę na producenta. To właśnie on odpowiada za ich jakość oraz komfort codziennego użytkowania. Producent powinien projektować protezy tak, aby były wygodne oraz wytrzymałe.

Nowoczesne protezy rąk oferowane przez niektóre firmy medyczne powinny być możliwe do regulowania, zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. W ten sposób każda osoba, bez względu na wiek, będzie mogła z nich skorzystać.

Protezy po amputacji – wygląd

Warto także zwrócić uwagę na wygląd samej protezy. Dzisiejszy rynek oferuje takie, które są ukryte pod postacią sztucznej skóry, ale również takie, które nie mają takiego kamuflażu. W ten sposób każdy może dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb.

Protezy zazwyczaj wyglądem powinny przypominać naturalną część ciała, ponieważ wtedy dają pewność siebie osobie, która je posiada. Niektórzy jednak preferują inne kształty, między innymi w postaci kikuta. To rodzaj, który dobrze sprawdza się dla osób poruszających się na wózku.

Protezy po amputacji – funkcjonalność

Niektóre protezy, takie jak proteza ręki, mogą na przykład reagować na potrzeby ich właściciela oraz zaciskać palce i je rozluźniać. Daje to możliwość przenoszenia przedmiotów oraz chwytania. To ważne na przykład dla osób, które nie mają rąk.

Warto także podkreślić, że niektóre protezy mogą również w pełni dawać swobodę ruchów tak jak protezy nóg. Dzięki nim można siadać oraz chodzić, w zależności od potrzeb. W ten sposób osoby z niepełnosprawnościami mogą cieszyć się życiem na nowo.

Podczas wybierania protez po amputacji warto zwrócić uwagę na ich producenta, wygląd oraz funkcjonalność.