Przegląd skutera – wszystko co musisz wiedzieć

Skutery i motocykle tak jak i inne pojazdy na drogach muszą być poddawane regularnym przeglądom technicznym. Okresowe badania techniczne skuterów pozwalają ustalić, czy jednoślady są sprawne. Jak przebiega przegląd rejestracyjny skutera?

Co ile przegląd skutera?

Przegląd skutera, podobnie jak przegląd motocykla wykonuje podstawowa lub okręgowa stacji kontroli pojazdów. W przypadku nowego skutera, pierwszy przegląd powinien odby ć się przed upływem 3 lat od momentu zarejestrowania jednośladu. Kolejny przegląd wykonuje się po 2 latach, a następne odbywają się już 1 raz w roku. Koszt przeglądu skutera nie jest duży, natomiast mandat za jego brak to już spory koszt.

Przegląd techniczny skutera – przebieg

Każdy przegląd motocykla, jak i skutera obejmuje sprawdzenie wszystkich elementów budowy jednośladu. kontrolowane jest także to, czy spełnione są normy dotyczące ochrony środowiska.

W pierwszej kolejności sprawdzane są dokumenty pojazdu: numer VIN oraz zgodność z numerem w dowodzie rejestracyjnym. Kontroli podlegają też dane i stan tablic rejestracyjnych.

Po kwestiach formalnych eksperci zajmują się już stanem technicznym. Oględzinom podlegają podstawowe układy – hamulcowy, kierowniczy, wydechowy oraz amortyzatory.

W następnej kolejności diagnosta sprawdzi prędkościomierz, oświetlenie, sygnały dźwiękowe i stan ogumienia. Na końcu kontrolowane są zewnętrzne elementy nadwozia i ramy.

Kiedy w trakcie kontroli wyjdzie jakaś drobna nieprawidłowość to właściciel skutera nie musi się martwić. Stan pojazdu i tak zostanie określony jako pozytywny. Natomiast, tak czy siak należy jak najszybciej usunąć usterkę u mechanika.

W przypadku kiedy stan techniczny pojazdu jest niezadowalający to odebrany zostanie dowód rejestracyjny, po czym diagnosta prześle go do wydziału komunikacyjnego. Jazdą na skuterze można będzie się cieszyć dopiero po naprawie i kolejnym przeglądzie.

Przegląd zerowy motocykla i stacja kontroli pojazdów

Nie ulega wątpliwości, że przegląd skutera i przegląd motocykla są koniecznością do której każdy właściciel jednośladu musi się przyzwyczaić. W sytuacji, gdy ktoś sprowadza skuter z zagranicy to zobowiązany jest do wykonania tak zwanego przeglądu zerowego. Wówczas musi odwiedzić miejsce takie jak stacja kontroli pojazdów – Poznań, Warszawa, czy każde większe miasto ma ich sporą liczbę, Cena za przegląd rejestracyjny danego pojazdu jest regulowana ustawowo i niezależna od miejsca, także przegląd techniczny motocykla w Poznaniu będzie kosztował tyle samo co w Gdańsku.

W każdym miejscu prowadzone będą:

  • rozstaw osi,
  • wysokość i rozmiar kół,
  • numer silnika i ramy,
  • dokumentacja,
  • łożyska,
  • główki ramy, kół i wahacza,
  • napięcie i stan łańcucha napędowego i pasa zębatego,
  • czystość spalin,
  • poziom generowanego hałasu,
  • oświetlenie.

Podsumowanie

Konsekwencje jazdy bez ważnego przeglądu technicznego skutera są poważne, dlatego nie warto ryzykować. Zadbać należy natomiast o to, by pojazd działał sprawnie. Właściciele jednośladów muszą zawsze mieć pewność, że ich pojazdy są sprawne.

Bezpieczeństwo użytkowników pojazdów oraz innych uczestników ruchu drogowego to priorytet. Warto zadbać o to, by zawsze mieć aktualny przegląd. A podczas codziennej eksploatacji zwracać uwagę na najmniejsze usterki i od razu je naprawiać.