Rozwód – czy pomoc adwokata jest niezbędna?

Rozwody przeprowadzane są przed sądem, dlatego też w celu rozwiedzenia się z małżonkiem należy wnieść do sądu pozew rozwodowy. Czy w takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z pomocy adwokata?

Kiedy można wziąć rozwód?

Przepisy wskazują, że rozwód jest możliwy w określonych przypadkach, gdy spełnione zostaną odpowiednie wymogi.

W myśl polskich przepisów rozwód jest możliwy do uzyskania wtedy, gdy pomiędzy małżonkami doszło do trwałego oraz do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Jednocześnie w przepisach znajdują się wymienione sytuacje, gdy rozwód może nie być udzielony przez sąd, na przykład są to:

  • złożenie pozwu o rozwód przez małżonka, który jest wyłącznym winnym rozpadu pożycia małżeńskiego

  • ucierpienie dobra małoletnich dzieci małżonków na skutek rozwodu

  • naruszenie zasad współżycia społecznego

Małżonek może wnioskować o rozwód bez orzekania o winie – można uzyskać go szybciej. Również można wybrać rozwód z orzekaniem o winie – jest on na ogół dłuższy, ponieważ w jego ramach przeprowadza się postępowanie służące do określenia winy za rozpad małżeństwa.

Czy do rozwodu trzeba mieć prawnika?

Zasadniczo nie ma takiej konieczności, dlatego też wtedy, gdy planuje się rozwód, nie trzeba udawać się do kancelarii prawnej. Wtedy pozew rozwodowy można przygotować samemu, a także samodzielnie występować w sądzie.

Brak prawnika nie będzie problemem wtedy, gdy para chce rozwieść się bez orzekania o winie oraz samodzielnie uzgodniła pomiędzy sobą konsekwencje rozwodu, między innymi w zakresie podziału majątku wspólnego oraz opieki nad dziećmi i płatności alimentów.

Niestety, nie zawsze jest to możliwe, dlatego też wtedy, gdy pojawiają się problemy, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy prawnika.

Prawnik może wtedy zaoferować kompleksowe wsparcie dla osób rozwodzących się, między innymi w zakresie jak:

  • poradnictwo prawne, na przykład pod kątem najlepszej formy rozwodu, podziału majątku czy alimentacji

  • przygotowanie pozwu rozwodowego oraz innych dokumentów związanych z rozwodem

  • reprezentowanie klienta w trakcie rozprawy rozwodowej

Rozwód – do jakiego prawnika się zgłosić?

Pomoc w zakresie rozwodów mogą zaoferować zarówno adwokaci, jak i radcowie prawni. Wobec tego można udać się wtedy albo do kancelarii adwokackiej, albo radcowskiej.

Jednocześnie wtedy, gdy przewiduje się problemy z rozwodem, warto zdecydować się na taką kancelarię, która ma duże doświadczenie w sprawach rozwodowych. Wtedy jej pracownicy będą mogli fachowo zająć się całą sprawą w imieniu klienta.

Kompleksowo i profesjonalnie – rozwody Gliwice – https://jpm-adwokaci.pl/adwokat-dla-klienta-indywidualnego-rozwody-odszkodowania-jpm-adwokaci/ – z dostępnymi ofertami kancelarii adwokackich i radcowskich specjalizujących się w rozwodach można zapoznać się online.