ubezpieczenie dzieci

Ubezpieczenie dla dziecka – czy szkolne NNW wystarczy?

Nie da się ukryć, że dzieci czasem nie da się upilnować – różnego rodzaju wypadki przytrafiają się też zresztą dorosłym, nawet tym najostrożniejszym. O ile w domu możemy pilnować, czy naszemu maluchowi nic nie zagraża, o tyle w szkole, w trakcie zabawy z rówieśnikami czy zajęć wychowania fizycznego może dojść do nieprzewidzianych okoliczności skutkujących uszczerbkiem na zdrowiu. Czy wykupienie łatwo dostępnego, taniego szkolnego NNW zabezpieczy nas na każdą ewentualność?

Szkolne NNW – z czym się wiąże?

Ubezpieczenie dla dziecka, jakim jest szkolne NNW, to coś, co proponuje niemal każda placówka edukacyjna w momencie, kiedy nasza pociecha zacznie do niej uczęszczać. Dyrektorzy szkół starają się o to, by każdy z rodziców mógł wykupić dla syna lub córki ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest to polisa grupowa, na dodatek bardzo przystępna cenowo, wobec czego wydaje się dobrym rozwiązaniem. W końcu zapewniamy dziecku bezpieczeństwo, a jednocześnie nie nadwyrężamy domowego budżetu.

W praktyce jednak grupowy charakter takiego ubezpieczenia dla dziecka pociąga za sobą wiele ograniczeń. Przede wszystkim dostępna w jego ramach ochrona jest dokładnie taka sama dla każdego ucznia. Co za tym idzie, nie możemy renegocjować warunków ani indywidualnie dopasować ich do potrzeb. Może się zatem okazać, że zabezpieczenie jest niewystarczające, ponieważ nie uwzględnia np. faktu, że nasze dziecko uprawia aktywnie jakiś sport, co sprawia, że ryzyko kontuzji znacząco wzrasta.

Dlatego też wielu rodziców postanawia nie dokładać swojej cegiełki do szkolnego NNW, a zamiast tego wybiera indywidualne ubezpieczenie dla dziecka, które gwarantuje szerszą i bardziej skuteczną ochronę, a przede wszystkim daje możliwość uzgodnienia warunków z ubezpieczycielem.

Prywatne NNW dla dziecka – korzyści

Prywatne ubezpieczenie dla dziecka, czyli NNW pochodzące od wybranego przez nas samych towarzystwa ubezpieczeniowego, to rozwiązanie, które pozwoli nam się w dużej mierze zatroszczyć o bezpieczeństwo pociechy. Na czym właściwie polega taka polisa? W jej ramach, w razie gdyby doszło do nieszczęśliwego wypadku, którego skutkiem byłby uszczerbek na zdrowiu, to dziecko otrzyma odszkodowanie. Pod uwagę brany jest oczywiście stopień obrażeń, a oprócz tego można zazwyczaj liczyć na środki umożliwiające pokrycie kosztów pobytu w szpitali, leczenia i rehabilitacji. Nierzadko ubezpieczyciel gwarantuje również pomoc psychologiczną lub zapewnia wsparcie pielęgniarki w ramach wizyt domowych.

Prywatne NNW posiada znaczącą przewagę nad tym oferowanym w szkole: możemy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które wpływają na ryzyko powstania kontuzji. Nasz syn bierze regularny udział w treningach szkolnej drużyny piłkarskiej? A może córka reprezentuje szkołę na zawodach lekkoatletycznych? Uprawianie sportu nie tylko w ramach wychowania fizycznego sprawia, że prawdopodobieństwo wypadku jest znacznie wyższe. Ubezpieczyciel to uwzględni, tak byśmy rzeczywiście otrzymali stosowne wsparcie w razie niesprzyjających okoliczności.

Co więcej, nierzadko NNW może obowiązywać również poza rokiem szkolnym, czyli w trakcie wakacji bądź ferii. W ten sposób upewnimy się, że dziecko cały czas jest chronione.

Ubezpieczenie dla dziecka na życie

Poza NNW wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy nie wykupić też ubezpieczenia na życie – jest to jak najbardziej sensowne rozwiązanie. Dziecko możemy zarówno włączyć do naszej indywidualnej polisy, jak i wykupić dodatkowy produkt specjalnie z myślą o nim. Przykładowo bardzo korzystnie przedstawiają się ubezpieczenia, które oprócz podstawowej ochrony umożliwiają też sukcesywne oszczędzanie, tak by w przyszłości nasza pociecha miała w posiadaniu kapitał, który pozwoli jej swobodniej i łatwiej wejść w dorosłe życie.

Ubezpieczenie na życie to krok z myślą o przyszłości – w razie gdyby nas zabrakło, nasze dziecko nie pozostanie bez środków, które umożliwiłoby mu utrzymanie się. Tym samym zyskamy znaczny spokój ducha, wiedząc, że nawet nieprzewidziane zdarzenia nie odbiorą synowi lub córce możliwości utrzymania dotychczasowego standardu życia.