sypialnia

3 proste rady, aby się dobrze wysypia

Zdrowy sen to absolutna podstawa prawidłowego funkcjonowania zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Gdy jesteśmy wyspani nasz mózg oraz ciało zdecydowanie lepiej funkcjonują, czujemy się wypoczęci, pełniejsi energii, mamy więcej motywacji do działania.

Zdrowy, spokojny, regularny sen jest dla kondycji psychicznej oraz fizycznej każdego człowieka absolutnie kwestią podstawową. Trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie w szkole czy w pracy bez kilku godzin snu. Zaburzenia snu, które dotyczą niestety coraz większej ilości osób mogą sprawić, że będziemy mieli problemy z metabolizmem, koncentracją, dobrym nastrojem, efektywnym wykorzystaniem czasu. Brak zdrowego snu może również zagrażać życiu człowieka.

Istnieje wiele sposobów na to, aby poprawić jakość snu, a tym samym jakość własnego życia jest bardzo dużo. Wśród nich najpopularniejsze to oczywiście zmniejszenie stresu, ograniczenie nałogów, rezygnacja z telewizora czy telefonu w sypialni, zakup odpowiedniego łóżka i materaca.

Łóżko i materac – gwarancja udanego odpoczynku

Planując sypialnię zdecydowanie warto pamiętać o odpowiedniej aranżacji przestrzeni do snu. Łóżko powinno być dobrane wielkością do wielkości pomieszczenia, stabilne, wykonane z odpowiednich materiałów. Do wyboru mamy łóżka drewniane, metalowe, tapicerowane czy kontynentalne. Do łóżka powinniśmy dobrać materac, który będzie się charakteryzował odpowiednim stopniem twardości, hipoalergicznością, profesjonalną cyrkulacją powietrza, elastycznością wypełnienia. Do kompletu będzie nam brakować tylko odpowiednich poduszek.

Brak telewizora i komputera

Coraz więcej osób decyduje się na to, aby w sypialni nie instalować telewizora oraz nie używać telefonu. To bardzo ważne i potrzebne rozwiązanie, gdyż ekran telefonu lub telewizora bardzo negatywnie wpływa na oczy oraz mózg. Oglądanie telewizji przed snem wybudza oraz utrudnia zasypianie.

Zobacz także: https://gazeta-polska.pl/lozko-drewniane-w-sypialni-dlaczego-tak-czesto-jest-wybierane/

Ograniczenie nałogów, odpowiednia dieta i nawadnianie

To, jakie posiłki spożywany, jaką ilość wody wypijamy oraz to, czy spożywamy alkohol lub palimy przed snem ma znaczący wpływ na to, jak będziemy odpoczywać. Zdecydowanie trzeba unikać ciężkostrawnych dań na wieczór, nie spożywać alkoholu, który daje złudne relaksu, a powoduje bardzo duże problemy rano, gdy trzeba wstać i udać się do pracy. Najlepszym wyjściem jest stała kontrola nad tym, co jemy i pojemy.