Doskonalenie swoich umiejętności to świetny sposób, który pozwala pozostać konkurencyjnym na rynku pracy. Szukasz nowej pracy, jednak rekruterzy milczą? A może szukasz szansy na awans w swojej obecnej firmie, ale go nie otrzymujesz? Być może nadszedł czas, aby przyjrzeć się swoim umiejętnościom i postarać się je ulepszyć. Perspektywa ciągłego rozwoju może być przerażająca, jednak na końcu krętej drogi jest niepowtarzalna nagroda. Oto pięć sposobów na podnoszenie swoich kwalifikacji.
1. Bądź na bieżąco z trendami
Nie ograniczaj się do tego, co już wiesz, ani nie zadowalaj się posiadanymi umiejętnościami. Wszystkie branże ciągle się zmieniają, rozwijają się nowe systemy i technologie, powodując rozwój nowych produktów i usług. Każda branża wymaga aktualizacji umiejętności lub wiedzy. Jeśli będziesz znał trendy, oferty pracy w Radomiu czy innych miast będą dla Ciebie drobnostką. Istnieje wiele sposobów pozwalających zdobyć nową wiedzę. Przykładowo, czytaj czasopisma, upewnij się, że rozumiesz nowe badania, nadążaj za zmianami w technologii. Czytając branżowe czasopisma i artykuły, będziesz w swojej branży zawsze na bieżąco. Wyprzedzając rynkowe trendy, możesz konkurować z najlepszymi.
2. Bądź wszechstronny
Nigdy nie rozwiniesz swojej kariery, jeśli cały czas będziesz działał rutynowo. Nowoczesne firmy potrzebują osób o wielu umiejętnościach, w przeciwieństwie do ludzi, którzy są dobrzy tylko w jednej rzeczy.
Pomagaj w innych zadaniach, zastępuj nieobecnych ludzi. W ten sposób zdobędziesz nowe kompetencje. Taka strategia zapewni ci to potrzebne umiejętności, ale także staniesz się ulubionym pracownikiem swojego szefa.
3. Ucz się dalej
Twoja wymarzona praca może czekać na Ciebie po ukończeniu kursu. Nabyta wiedza na kursie może dać ci nowy zestaw umiejętności, których mógłbyś nie zdobyć w swojej firmie.
Na przykład, jeśli pracujesz jako sekretarka w firmie finansowej, ale chcesz zostać menedżerem finansowym, to warto ukończyć kurs zarządzania finansami. Kończąc wykupiony kurs, wyprzedzisz osoby, które swoją w miejscu. Być może szkolenia oferuje Twoja firma lub dofinansowania. Skontaktuj się z działem szkoleń, aby sprawdzić, czy Twoja firma jest gotowa zapłacić za kurs, na który chcesz się zapisać.
4. Znajdź mentora
Jeśli wiesz, w jakim kierunku chcesz iść w swojej karierze, poproś o wsparcie osobę, która już zajmuje takie stanowisko lub awansowały na dalsze szczeble. W Polsce wiele osób wykupuje wsparcie trenerów zawodowych. W ramach usługi możesz poznać swoje silne i słabe strony, a także dowiesz się, jakie kroki trzeba zrobić w kierunku lepszej kariery.
5. Dołącz do grup branżowych
Poproś znajomych czy przyjaciół, którzy mają podobne zainteresowania zawodowe lub doświadczenie, aby pomogli Ci w określeniu grup zawodowych, do których warto dołączyć na portalach społecznościowych. Przykładowo, jeśli jesteś księgowym, możesz dołączyć do grupy księgowych na Facebooku, aby być na bieżąco z przepisami podatkowymi. Będąc aktywnym na portalach każde ogłoszenia praca czy powiadomienie nie przejdzie koło nosa.