Łuszczyca to podstępna choroba, prawdopodobnie o podłożu autoimmunologicznym, która potrafi pozostawać latami w stanie uśpienia i aktywować się niespodziewanie pod wpływem danego czynnika. Lekarze prowadzący badania nad łuszczycą uważają, że do takich czynników należą między innymi przewlekłe infekcje, niewłaściwy tryb życia (zła dieta, używki), życie w ciągłym stresie, czy też przyjmowanie silnych leków. Środki farmakologiczne, które mogą wywoływać tę chorobę to między innymi sole litu, różnego rodzaju antydepresanty, sulfonamidy oraz beta-blokery stosowane przy leczeniu chorób serca. Przyczyny są różne, ale tak jak można uaktywnić łuszczycę, można ją również wprowadzić w stan „uśpienia” – nie jest niestety całkowicie wyleczalna, ale przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia, można znacznie wydłużyć czas bez występowania jej objawów.
Łuszczyca – objawy i leczenie
Jeżeli rozpoznamy u siebie pierwsze objawy łuszczycy, jak rogowacenie skóry, nadmierne łuszczenie się naskórka, występowanie czerwonych plam i srebrnoszarych „łusek”, należy niezwłocznie udać się do dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie do rodzaju choroby. Wyróżnić bowiem można różne typy łuszczycy, między innymi takie jak: łuszczyca pospolita (zwyczajna), łuszczyca skóry głowy, wysiękowa czy też odwrócona. Różni je rodzaj oraz stopień nasilenia zmian oraz miejsce występowania – a więc sposób leczenia również będzie specyficzny dla danego rodzaju choroby.
Łuszczycę leczy się głównie zewnętrznie, przy łagodniejszym przebiegu – pomagają maści i kremy z retinoidami, witaminą D czy też silniejsze maści sterydowe. Oprócz tego, przy silniejszych objawach i przewlekłym przebiegu choroby stosuje się antybiotyki, leki immunosupresyjne czy też fototerapię. Lekarze podkreślają, że w leczeniu łuszczycy, bardzo ważna jest odpowiednia dieta i zrównoważony tryb życia oraz dbanie o skórę na co dzień. Warto zacząć stosować naturalne kosmetyki, których skład bazuje na bezpiecznych, roślinnych składnikach, które pielęgnują skórę, nie obciążając jej niepotrzebnymi dodatkami. Pomocne są również zabiegi, które możemy stosować w domu z użyciem naturalnych składników aktywnych.
Łuszczyca skóry głowy – domowe sposoby
Warto skupić się na tym rodzaju choroby, jakim jest łuszczyca skóry głowy, ponieważ występuje dosyć często, a trudno się ją leczy ze względu na utrudniony dostęp do miejsc zmienionych chorobowo. Szampony stosowane przy tym schorzeniu, powinny mieć krótki skład, jak najbardziej naturalny i nieobciążający skóry – zapomnij o drogeryjnych szamponach z parabenami czy SLS. Oprócz tego, łuszczyca we włosach, może być leczona w domowych warunkach, dzięki leczniczym płukankom i wcierkom. Oto kilka domowych sposobów na objawy, które daje łuszczyca na głowie:
- Napar z zielonej herbaty – po zaparzeniu kilku łyżek liściastej zielonej herbaty i wystudzeniu naparu, możemy wcierać go w skórę głowy i pozostawić na noc. Napar wspomaga proces złuszczania naskórka oraz działa kojąco.
- Wcierka z octu jabłkowego – wcieramy ocet w skórę głowy i pozostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie, wyczesujemy łuski z włosów i spłukujemy głowę letnią wodą.
- Olej z rokitnika – ma właściwości, których nie polubi łuszczyca skóry głowy – działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo, normalizuje wydzielanie sebum oraz reguluje gospodarkę hormonalną. Należy wcierać go delikatnie w skórę głowy – można zostawić na noc. Rano wyczesujemy włosy i zmywamy delikatnym szamponem.
- Napar z liści brzozy – liście powinny zostać zebrane w kwietniu lub na początku maja – zalewa się łyżeczkę liści wrzątkiem następnie należy odstawić do ostudzenia. Kolejnym krokiem jest wcieranie naparu w skórę głowy – ma on właściwości przeciwzapalne, regenerujące, a także działa detoksykująco.
Żyj normalnie już dziś!
Coraz więcej osób, również publicznych, przyznaje się do chorowania na łuszczycę. To dobra wiadomość, bo dzięki temu mówi się o tej chorobie i nie traktuje się jej jak powodu do wstydu. Łuszczyca skóry głowy, czy też na powierzchni ciała może zostać wspomnieniem, jeśli tylko zadbamy o siebie i damy sobie szansę na normalne życie bez choroby.