Zarówno w branżach sezonowych, jak i w przypadku działalności o całorocznym charakterze występują okresy, kiedy przedsiębiorstwo potrzebuje zwiększyć powierzchnię do przechowywania lub użytkową. W takim przypadku budowa tradycyjnego obiektu murowanego wymagałaby nie tylko sporo czasu, ale także dużych nakładów finansowych. Z tego powodu, coraz więcej inwestorów wybiera zamiast standardowych murowanych budynków hale namiotowe. Czym jednak są takie namioty halowe? Podpowiadamy.
Co to jest hala namiotowa?
Hale namiotowe mogą pełnić wiele różnych funkcji, a w zależności od technologii w jakiej zostały wykonane, a także ich przeznaczenia, mogą zostać zakwalifikowane zarówno jako obiekt tymczasowy, jak i budynek. Obecnie inwestorzy zainteresowani takim rozwiązaniem nie muszą już kupować takich konstrukcji, ponieważ wiele firm oferuje wynajem hal namiotowych. Czym jednak dokładnie są namioty halowe? To konstrukcje zbudowane ze stali lub aluminium pokrytego blachą trapezową, lub płytą warstwową bądź też plandeką. Budowa takiej konstrukcji trwa około 6 do 8 tygodni od momentu rozpoczęcia realizacji projektu. Jeżeli jednak postawimy na wynajem hali namiotowej, wówczas obiekt taki może być gotowy do użytkowania już nawet w ciągu tygodnia.
Jakie zastosowanie mają namioty halowe?
Zarówno na kupno, jak i wynajem hal namiotowych decyduje się wielu inwestorów działających w różnych branżach. Hale całoroczne doskonale sprawdzają się jako magazyny. Jeżeli obiekt taki jest ogrzewany, wówczas mogą być w nim przechowywane również przedmioty wymagające odpowiednich warunków magazynowania. Nieogrzewane hale magazynowe najczęściej wykorzystywane są do przechowywania materiałów budowlanych. Namioty halowe są stosowane nie tylko jako obiekty magazynowe, ponieważ zwłaszcza hale całoroczne świetnie sprawdzają się w sytuacji kiedy chcemy nieco powiększyć nasz biznes.
Wynajem hali jest również popularny wśród osób, które organizują różnego rodzaju eventy. W halach namiotowych nierzadko organizowane są wydarzenia takie jak wesela ale również konferencje, a nawet targi. W takim przypadku jednak musimy liczyć się z koniecznością umieszczenia w takiej konstrukcji dodatkowych elementów w postaci oświetlenia czy ogrzewania. Coraz częściej osoby prowadzące naukę jazdy konnej decydują się na to, aby wykorzystać halę jako miejsce pod ujeżdżalnię.
Jakie są rodzaje hali namiotowych?
Hale namiotowe mogą być wykorzystywane w wielu różnych sytuacjach. Klienci firm takich jak na przykład Protan Elmark decydując się na takie rozwiązanie, mają do wyboru dwa rodzaje konstrukcji hali namiotowych. Pierwsze to obiekty stalowe, drugie z kolei aluminiowe. Te pierwsze stosowane są zazwyczaj jako hale całoroczne, ponieważ są świetnie zabezpieczone przed korozją i odporne na negatywne warunki atmosferyczne. Aluminiowe wersje z kolei doskonale sprawdzają się jako obiekty tymczasowe na przykład sezonowe magazyny czy miejsca na targi, a do ich postawienia nie potrzebujemy fundamentów.
Źródło: https://protan-elmark.com.pl/.