Dlaczego koty lubią kartony?

Wszyscy opiekunowie kotów wiedzą, że koty wprost uwielbiają chować się w pudełkach. Lubią także torby, walizki, a nawet szuflady i półki w szafach. Producent kartonów na pewno nie myśli przede wszystkim o kocich potrzebach, ale prawdziwy kociarz – z pewnością nie raz dał swojemu kotu do zabawy jakieś kartonowe pudełko. Dlaczego są dla kotów aż tak atrakcyjne? Okazuje się, że przebywanie w kartonowym pudle znacząco zmniejsza koci stres, daje mu poczucie bezpieczeństwa, a nawet pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Kartonowe pudełka – korzyści dla kota

Niewielkie, ciasne przestrzenie są przez koty wyjątkowo lubiane. Cierpliwie układają się w pozornie za małych pudełkach. Kartonowe pudełko sprawia, że kot czuje się spokojny – nie musi być cały czas czujny i spodziewać się ataku zza pleców. To jego typowy sposób zachowania podczas odpoczynku, dający się obserwować także u dzikich kotów czy kotów miejskich. Kot ukryty w pudełku może swobodnie obserwować świat zewnętrzny, chociaż samemu nie będzie widziany. To dlatego również w pudełkach koty chętnie śpią – a potrzebują nawet do 20 godzin snu na dobę. Jeżeli damy pudełko kotu ze schroniska, nawet w nowym miejscu szybciej przyzwyczai się do nowego otoczenia i chętniej nawiązywał będzie kontakty z ludźmi. To pomoże w socjalizacji – koty nie są z natury społecznymi stworzeniami. Odpowiednia kryjówka z pewnością pomoże kotu oswoić się z nowymi warunkami.

Pudełka kartonowe a kocie instynkty

Kot jako drapieżnik jest doskonałym łowcą. A kartonowe pudełko wydaje mu się kryjówką wręcz stworzoną do polowania. Ukryty w pudełku wie, że ewentualny atak może nastąpić wyłącznie w jego polu widzenia. Sam może atakować niezauważony. W ten sposób uzyskuje przewagę, nawet jeżeli celem są tylko nasze stopy.

Kartonowe pudełko to także miejsce do odpoczynku – jak już wspomniano, koty są samotnikami i czasem potrzebują spokoju i samotności. W przypadku konfliktów z innymi domownikami – często po prostu uciekają do swojej ulubionej kryjówki. Czasem ciężko je znaleźć, bo potrafią wejść w najmniejszą szczelinę.

Co ciekawe,  karton pomaga również utrzymać kotom stałą temperaturę ciała. Idealna temperatura dla kota to pomiędzy 30 a 38 stopni Celsjusza. W takich warunkach nie muszą zużywać energii ani do ogrzania się, ani do obniżania temperatury ciała. Materiał kartonowy to dla kota idealna izolacja. Producent kartonów z pewnością może dodać tę właściwość do nietypowych zalet swoich produktów.