szyjna dyskopatia

Dyskopatia szyjna – jak się ją leczy?

Zdiagnozowanie u pacjenta dyskopatii szyjnej wymaga podjęcia zdecydowanych działań. Dana osoba musi często zmienić swoje dotychczasowe nawyki, by zachowywać prawidłową postawę ciała i nie obciążać nadmiernie kręgosłupa szyjnego. Niezbędne są też ćwiczenia, najlepiej pod okiem doświadczonego rehabilitanta.

Dyskopatia szyjna – czy są powody do obaw?

Diagnoza dyskopatii może powodować pewnego rodzaju lęk. Nie należy jednak uważać, że chorobę da się leczyć wyłącznie chirurgicznie. Owszem, niekiedy jest to konieczne, ale w wielu przypadkach wystarczy dobrze dobrana terapia farmakologiczna i rehabilitacja. Obecnie dyskopatia szyjna w Warszawie nie jest dużym problemem również z uwagi na duży wybór dostępnych zabiegów.

Początek leczenia to najczęściej otrzymanie skierowania do neurochirurga. To odpowiedni specjalista, który ma zarówno dużą wiedzę w zakresie leczenia tej choroby, jak i duże doświadczenie. Dyskopatia szyjna najprawdopodobniej będzie wymuszała pewne zmiany w życiu codziennym. Trzeba uważać na dźwiganie ciężarów, przyjmowanie nieprawidłowej postawy i zadbać o redukcję nadwagi. 

Dyskopatia szyjna – jak zacząć leczenie?

Wdrożenie intensywnego leczenia dyskopatii powinna poprzedzać trafna diagnoza. Może być potrzebna konsultacja neurochirurgiczna w Poznaniu – lekarze na pewno doradzą, w jaki sposób będzie najlepiej podejść do skutecznego leczenia. Dla większości pacjentów największym problemem jest dotkliwy ból, więc już od początku zapisywane są odpowiednie leki przeciwbólowe.

Zwalczenie bólu to jeszcze nie wszystko. Dyskopatia szyjna może powodować stan zapalny w obrębie kręgosłupa szyjnego i części rdzeniowej, z czym należy walczyć za pomocą leków przeciwzapalnych. Mogą być konieczne preparaty zwalczające skurcze i napięcie mięśni. 

Dyskopatia szyjna a leczenie chirurgiczne

Część pacjentów cierpiących na dyskopatię szyjną może w dalszym ciągu odczuwać dolegliwości. W takim przypadku tylko leczenie chirurgiczne dyskopatii może zapewnić całkowite ustąpienie objawów. Problem stanowi jeden z kręgów, który w całości lub części uciska na nerwy w kręgosłupie. Można go wymienić na kompletny (implant) lub dokonać tzw. poszerzenia kanału. 

Podsumowując, obecnie dyskopatię szyjną można z powodzeniem leczyć za pomocą leków i rehabilitacji. Jak najbardziej możliwe jest również leczenie chirurgiczne.