badanie ekg

EKG – co to za badanie i kiedy warto je wykonać?

Chcąc być zdrowymi oraz cieszyć się dobrą kondycją fizyczną oraz psychiczną, zdecydowanie powinniśmy o siebie dbać. Dbanie o siebie to przede wszystkim ograniczenie do minimum stresu, wysypianie się, zdrowa dieta, aktywność fizyczna, ale przede wszystkim profilaktyka zdrowotna i wykonywanie niezbędnych badań. Serce mamy jedno, dlatego powinniśmy się nauczyć o nie dbać. Wykonywanie EKG jest świetnym rozwiązaniem. Co to za badanie i kiedy warto je wykonać?

Szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna to zdecydowanie najlepszy sposób do tego, aby swój stan zdrowia po prostu mieć pod kontrolą. Dzięki regularnym wizytom nie tylko u lekarza pierwszego kontaktu, ale również u specjalistów, wykonywaniu ogólnych badań, jak również badań specjalistycznych, będzie można szybko zdiagnozować choroby, jak również wybierać najlepsze dla nas metody leczenia.

Szczególnie ważne jest to, aby szczególną opieką otoczyć nasze serce, które jest przecież jednym z najważniejszych organów. Dbanie o serce powinno być naszym obowiązkiem. Profilaktyka sprawi, że dłużej będziemy mogli funkcjonować na wysokich obrotach.

Jednym z podstawowych badań, które należy wykonać, które na pewno przeprowadzi kardiolog podczas wizyty, jest oczywiście EKG.

Co to jest badanie EKG serca?

EKG serca to inaczej elektrokardiografia – nieinwazyjne, krótkie, bezbolesne badanie serca, które jest wykonywane w przypadku wystąpienia podejrzeń związanych między innymi z nieprawidłową pracą serca, z zaburzeniami rytmu.

Jakie są wskazania do wykonania EKG?

EKG to podstawowe i bardzo skuteczne badanie, dzięki któremu lekarz specjalista ma okazję ocenić, czy konieczne będzie wdrożenie bardziej specjalistycznego leczenia. Przesłankami do wykonania EKG są między innymi:

– różnego rodzaju bóle w klatce piersiowej,
– kołatanie serca,
– silne zawroty głowy,
– arytmia,
– dłuższe, złe samopoczucie.

Kto wykonuje badanie EKG?

Wykonaniem badania EKG zajmuje się specjalista kardiolog, który posiada niezbędne doświadczenie oraz potrafi wykorzystać specjalistyczny sprzęt.

Jak przebiega badanie EKG?

Do wykonania badania EKG wykorzystywane jest specjalistyczne urządzenie zwane elektrokardiografem, którego zadaniem jest rejestrowanie prądów czynnościowych serca za pomocą specjalnych elektrod. Umieszczone na klatce piersiowej elektrody zbierają informację o pracy serca i przesyłają je do urządzenia zapisującego wynik pracy EKG na papierze.

W ten sposób na podstawie tego oraz innych badań lekarz może postawić diagnozę.