inwestor budowlany

Inwestor zastępczy – co należy do jego obowiązków?

Prowadząc różnego rodzaju inwestycje, niezbędny bywa inwestor zastępczy. To właśnie on wspomaga, a czasem zastępuje inwestora bezpośredniego, który może nie mieć czasu na prowadzenie danej inwestycji. Jednak co dokładnie należy do obowiązków inwestora zastępczego?

Kim jest inwestor zastępczy?

Obecnie, w czasie prowadzenia inwestycji, coraz częściej pojawia się na nich inwestor zastępczy. Pomaga on przeprowadzać je we właściwy sposób tak, aby przebiegały bez zakłóceń, a także wspomaga inwestora bezpośredniego. Inwestorem zastępczym są zazwyczaj instytucje, które mają duże doświadczenie w przeprowadzaniu procesu inwestycyjnego. W przypadku zostania inwestorem zastępczym, wszystko odbywa się w formie umowy zlecenie.

Co należy do obowiązków inwestora zastępczego?

Jeśli interesuje nas instytucja inwestora zastępczego, zapewne również obsługa techniczna budynków w Wieliczce leży w ich kręgu. Obsługa techniczna danych budynków jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala na utrzymanie ich w dobrym stanie, co jest ważne w procesie inwestycyjnym. Ponadto, wiele z firm posiada osobne oddziały, które zajmują się właśnie utrzymaniem stanu budynków w dobrej formie. Często jest to także wymagane przez prawo, aby budynek mógł być dalej użytkowany.

Do obowiązków inwestora zastępczego należy przede wszystkim zastępowanie inwestora bezpośredniego. Jednak co najważniejsze, oznacza to, że inwestor zastępczy może sam nadzorować proces inwestycyjny. Najczęściej właśnie tak się dzieje, a inwestorzy zastępczy są wynajmowani przez inwestorów bezpośrednich, którzy nie mają czasu lub pojęcia o interesującej ich inwestycji. Warto jednak pamiętać, że proces inwestycyjny jest długi, co może oznaczać, że obaj inwestorzy zajmują się jedynie jego częścią. Pomaga to uzyskać lepsze efekty, ponieważ dany inwestor może skupić się na swojej części zadania. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, często wykorzystywane przy naprawdę dużych inwestycjach wymagających dużych środków.