Żylaki to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To choroba, której całkowicie nie da się zaleczyć. Istnieją jednak sposoby, które ułatwiają walkę z tą dolegliwością. W terapii żylaków dużą rolę odgrywa styl życia i nawyki żywieniowe. Jak walczyć z żylakami?
Czym są żylaki i jak powstają?
Żylaki nóg to kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej. Są to rozszerzone, wydłużone żyły o krętym przebiegu. Żylaki nóg w Opolu pojawiają się głównie na nogach. Mechanizm ich powstawania nie jest znany. Główną przyczyną są genetyczne uwarunkowania, związane z nieprawidłowym działaniem zastawek żylnych lub zaburzeniami ściany żył. Wyróżnia się trzy typy żylaków: siatkowate, teleangiektazje i żylaki głównych pni żylnych.
Pacjenci z żylakami nóg, skarżą się na dolegliwości bólowe. W obrębie żyły pojawia się uczucie nacisku, a także wrażenie ciężkich nóg i pieczenie, zwłaszcza po długotrwałym staniu. Objawy żylaków nasilają się głównie wieczorem i w nocy, szczególnie latem. W zaawansowanym stadium może pojawić się egzema i owrzodzenie na wysokości stawu skokowego. Żylaki mogą pękać i krwawić.
Jak radzić sobie z żylakami?
Metody leczenia żylaków, tak jak i leczenie hemoroidów w Opolu, zależy od stopnia zaawansowania choroby. Ważny jest także moment, w którym do lekarza zgłosi się pacjent. Z żylakami można walczyć za pomocą domowych sposobów, jak również leczenia farmakologicznego. Domowe sposoby walki z żylakami, bazują na unikaniu gorących kąpieli, wizyt w saunie. Ważny jst regularny odpoczynek, zwłaszcza gdy długo znajdujemy się w pozycji stojącej. Warto także unikać chodzenia na obcasach i noszenia obcisłych ubrań. Pomocne mogą okazać się chłodne okłady i moczenie nóg w zimnej wodzie. Można także zastosować pończochy uciskowe. Można także podjąć leczenie farmakologiczne, polegające na przyjmowaniu leków, zawierających diosminę. Dzięki niej zmniejsza się obrzęk nóg, zmniejszają się pajączki i zwiększa się odpływ krwi żylnej.
Zdarzają się sytuacje, że domowe sposoby nie są skuteczne i wówczas konieczne jest leczenie chirurgiczne. Obejmuje ono laserowe usuwanie żylaków czy skleroterapię, a także leczenie operacyjne, które zastosowanie ma u pacjentów z powikłaniami.