Jak dbać o akumulator w ciężarówce?

Akumulatory znajdujące się w ciężarówkach zazwyczaj pracują w trudnych warunkach. Są wystawione często na skrajnie wysokie i niskie temperatury oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia. Dlatego właściciele tych pojazdów powinni przywiązywać szczególną wagę do tego, aby zachować go w pełni sprawności. W jaki sposób więc o niego zadbać? Podpowiadamy.

Czym charakteryzuje się akumulator używany w ciężarówkach?

Akumulator, który montowany jest w ciężarówce, nie różni pod względem konstrukcyjnym od tego znajdującego się w samochodzie osobowym. W obu przypadkach stosuje się podobne rozwiązania technologiczne i identyczne komponenty. Jednak samochody ciężarowe potrzebują większego zasilania rozruchowego oraz wykorzystują więcej energii w trakcie jazdy. Dlatego w takich pojazdach wykorzystuje się akumulatory o dużej pojemności. Zazwyczaj kilkukrotnie większej od przeciętnych samochodów osobowych. Znacznie więcej mocy potrzebują pojazdy z dedykowanymi dźwigami, na przykład ciężarówki Man TGS.

Najlepsze akumulatory przeznaczone do ciężarówek zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować wpływ wibracji i przeciążeń na wrażliwe komponenty znajdujące się w środku. W tym celu stosuje się tam dodatkowe wzmocnienia i elastyczne elementy w obudowach. W przypadku ciężarówek głównie używanych w trudnym terenie producenci stosują dodatkowe zabezpieczenia i czujniki stale monitorujące stan nachylenia pojazdu. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować wystąpienie poważnej awarii, na przykład w postaci wycieku elektrolitu. W niektórych pojazdach ciężarowych zamiast jednego akumulatora stosuje się dwa, które działają niezależnie od siebie.

Jak zadbać o akumulator w ciężarówce?

Kierowcy ciężarówek powinni aktywnie monitorować stan akumulatora. Większość nowoczesnych pojazdów ciężarowych wyświetla informacje o stanie tego komponentu na ekranie przy desce rozdzielczej. Wystarczy tylko wybrać tam odpowiednią opcję, aby otrzymywać najważniejsze komunikaty dotyczące poziomu naładowania akumulatora.

Warto także zwrócić uwagę na to, aby ładować wszystkie urządzenia, takie jak laptopy i komórki, w trakcie jazdy. Niweluje to ryzyko szybszego rozładowania się akumulatora. Tym bardziej że trudno przewidzieć sytuacje, w których kierowca musi spędzić dużo czasu na postoju. W takim przypadku musi on oszczędnie dysponować energią akumulatora na własne potrzeby.