Jeśli szukasz narzędzia, które pozwoli ci ciąć długie lub szerokie materiały, zarówno po prostej, jak i pod kątem – powinieneś zainteresować się tym, jakie opcje może dać ci piła ukosowa, nazywana także ukosówką albo kapówką. Jak jednak wybrać odpowiedni model? O tym opowie nasz poradnik, dzięki któremu wyposażysz się w ukośnicę na miarę swoich potrzeb.
Jakie zastosowanie na piła ukosowa?
Piła ukosowa została stworzona głównie z myślą o cięciu długich albo szerokich fragmentów drewna, aluminium lub tworzyw sztucznych. Dzięki konstrukcji, w której tarcza tnąca zamontowana jest na specjalnym ramieniu, pozwalającym na manipulowanie ustawieniem tarczy, cięcie jest precyzyjne i dokładne. Na równe cięcie wpływ ma także prowadnica, w którą każda ukośnica jest wyposażona.
Współczesna konstrukcja pił ukośnych jest zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo nawet niedoświadczonym osobom. Modele dostępne na polskim rynku mają zazwyczaj włącznik umieszczony z dala od tarczy tnącej, a sama tarcza wyposażona jest w blokadę oraz odpowiednią osłonę. Bardziej zaawansowane modele mają także hamulce, chroniące przed przeciążeniem. Jeśli takich szukasz, zajrzyj pod link: https://www.narzedzia.pl/pilarki-ukosnice,c11769/.
Jakie parametry brać pod uwagę wybierając kapówkę?
W opisie technicznym piły ukosowej znajdziesz różnorodne parametry. Oczywiście, wszystkie pozwalają lepiej zrozumieć, z jakim rodzajem sprzętu masz do czynienia, ale nie wszystkie są tak samo istotne przy wybieraniu idealnego narzędzia. Na jakie więc zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
- ostrza – to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia kapówki. Wbrew zapewnieniom producentów – stosowanie ostrzy uniwersalnych nie jest wcale najlepszym rozwiązaniem. Zanim zdecydujemy się na określony model, warto sprawdzić, jak wygląda dostępność ostrzy do różnego rodzaju materiałów,
- zakres kątów – większość ukośnic pozwala na cięcie od 45 do 90 stopni. Niektóre ukośnice dwustronne, posiadające obracany stolik dają jednak jeszcze większą swobodę.Modele jednostronne sprawdzą się zwłaszcza dla majsterkowiczów i amatorów prac w drewnie, dwustronne mogą okazać się nieodzowne przy pracy profesjonalnej,
- posuw – niezbędny przy pracy z długimi materiałami. Tańsze modele często są go pozbawione, a zdecydowanie ułatwia on pracę. Jeśli więc masz w planie cięcie słupków pod ogrodzenie, paneli, długich listew, tworzywa na parapety – ukośnica z posuwem jest konieczna,
-
moc silnika i prędkość obrotowa – moc silnika oraz prędkość należy dopasowywać do rodzaju materiału. Cięcie metalu wymaga na przykład stosunkowo mocnego silnika przy jednocześnie niezbyt wysokiej prędkości obrotowej, podczas gdy przy miękkim drewnie oba te parametry mogą być niewysokie. Dlatego najlepiej wybrać model, który będzie miał moc średnia albo dużą i będzie wyposażony w regulację obrotów.