Kiedy w rodzinie pojawia się nowy członek, zawsze oznacza to nowe obowiązki dla każdego z domowników. W przypadku, kiedy to pies zasila rodzinny krąg, trzeba będzie sumiennie go wychować. Jest to spory wysiłek, ponieważ psiaki z reguły towarzyszą swoim właścicielom przez kilkanaście lat. Jak zatem dobrze wychować szczeniaka? Oto garść praktycznych wskazówek.
Czystość w domu w okresie kwarantanny
Szczeniaki szybko tracą odporność nabytą z mlekiem matki, dlatego każdy pupil musi przejść serię szczepień przeciw chorobom zakaźnym. W czasie kilku tygodni zwierzę musi pozostać w domu, co oznacza, że trzeba będzie nauczyć go załatwiać potrzeby fizjologiczne w specjalnie przygotowanym do tego miejscu.
W tym celu należy zakupić kuwetę z odpowiednim wkładem i ustawić ją na przykład w przedpokoju. Kiedy szczeniak zaczyna się charakterystycznie wiercić, należy szybko przenieść go do kuwety, by tam załatwił swoje potrzeby. Po wszystkim trzeba pupilka koniecznie nagrodzić – po kilku dniach maluch z pewnością samodzielnie trafi do kuwety za potrzebą.
Nauka chodzenia na smyczy i załatwiania potrzeb na spacerze
Po zakończonym okresie kwarantanny pora na rozpoczęcie spacerów z psiakiem. Szczenięta należą do szczególnie ciekawskich stworzeń, zwłaszcza w nowym otoczeniu, wystawiając swojego właściciela na ogromną próbę cierpliwości. Warto pamiętać o tym, że psiak pochłonięty nowymi bodźcami z zewnątrz może zwyczajnie zapomnieć załatwić swoich potrzeb. Nie wolno czworonoga za to karać! Z czasem pies zrozumie, że wyjście na spacer służy między innymi załatwianiu się.
Niezbędnym elementem dobrego wychowania jest umiejętność spacerowania na smyczy. Naukę warto rozpocząć w domu, stopniowo oswajając zwierzę najpierw z samą obrożą, a następnie z dopiętą smyczą. Każde poprawnie wykonane zadanie należy nagradzać smakołykiem.
Jedzenie z miski
Pies powinien mieć jedną miskę na żywność, drugą zaś na wodę. Posiłki podaje się zgodnie z zaleceniem weterynarza, który dostosuje wszystko do wieku czworonoga. Prędzej czy później pies będzie próbował „żebrać” przy stole, upominając się o kąsek tego, co znajduje się na talerzach domowników. Od samego początku należy kategorycznie zabraniać wystawania psa przy stole, informując również gości o całkowitym zakazie dokarmiania.
Kwestia spania w łóżku
Wielu właścicieli wyraża zgodę na to, by w ich łóżku spał także pies. Nie ma w tym nic złego, lecz tutaj trzeba wykazać się konsekwencją. Jeśli właściciel zdecyduje, że pies powinien spać wyłącznie w swoim legowisku, nie może dopuścić do sytuacji, w której pozwoli pupilowi choć na chwilę przebywania w łóżku. W przeciwnym razie psiak będzie domagał się wchodzenia w pościele. Warto nauczyć psa spania w swoim legowisku na komendę „na miejsce”. Kiedy pupil wykona ćwiczenie, należy nagrodzić go smakołykiem.
Wychowanie psa wymaga konsekwencji oraz pokładów cierpliwości – pupile w różnym czasie przyswajają wpajane im nawyki. Trudy wychowawcze z pewnością się odpłacą, a rodzina zyska ułożonego i wdzięcznego czworonoga.
Więcej porad jak wychować szczeniaka znajdziesz na Nosem.pl.