zdrowie w ciazy

Kobieta w ciąży a odżywianie

Niezależnie od tego czy dwie kreski na teście były długo oczekiwane, czy może były one zaskoczeniem dla przyszłej mamy, ciąża to wymagający czas w życiu kobiety. To moment, kiedy należy zwolnić tempo i zwrócić szczególną uwagę na swoje zdrowie i samopoczucie oraz zadbać o siebie jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Zbilansowana dieta dla kobiet w ciąży ma wpływ na prawidłowy rozwój płodu jak i na zdrowie dziecka w przyszłości, dlatego warto przestrzegać zasad zdrowego odżywiania. Co powinna jeść przyszła mama, a co ograniczyć lub wyeliminować?

Dieta przyszłej mamy – co jeść?

Prawidłowa dieta dla kobiet w ciąży powinna być ona różnorodna i bogata w składniki odżywcze, niezbędne witaminy oraz składniki mineralne. Zaleca się regularne spożywanie posiłków (5 lub 6 posiłków dziennie), aby zapanować nad napadami głodu i nudnościami. Najważniejsze składniki pokarmowe potrzebne ciężarnej to przede wszystkim kwas foliowy, żelazo jod, witaminy A, D, C, E witaminy z grupy B oraz kwasy DHA.

zdrowie w ciazy

Głównym, naturalnym źródłem kwasów DHA są tłuste ryby morskie i niektóre owoce morza. Spożycie tych produktów w Polsce jest na bardzo niskim poziomie, dlatego szczególnie ten składnik dobrze jest dodatkowo suplementować.

Oczywiście, zbilansowane, energetyczne, dosyć obfite śniadanie to podstawa. Co, jeżeli kobiecie dokuczają mdłości? W takich przypadkach pomocne okazuje się zjedzenie pierwszego posiłku jeszcze przed wstaniem z łóżka, tak więc ciąża to dobra sposobność, aby skorzystać z przywilejów i zacząć jeść śniadania w łóżku. Ulgę może przynieść również imbir jak i specjalistyczne preparaty przeciw mdłościom ciążowym.

Do każdego posiłku należy włączać warzywa i owoce. Błonnik w nich zawarty pozwoli uniknąć zaparć. Spożywane warzywa można skropić dobrej jakości oliwą lub olejem lnianym, aby zwiększyć wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E oraz K).

Dieta dla kobiet w ciąży powinna być różnorodna. Jeżeli między posiłkami doskwiera głód, można sięgnąć po zdrowe przekąski takie jak np. orzechy, owoce czy warzywa.

Ciąża a nawodnienie organizmu

Nie należy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zaleca się, aby przyszła mama piła ok. 2-2,5 litra płynów dziennie, z czego większość powinna stanowić woda. Warto również sięgnąć po świeżo wyciskane soki czy herbaty ziołowe, czy owocowe (z wyłączeniem tych, których nie zaleca się kobietom ciężarnym). Dzięki temu wspomagana jest praca nerek, a przemiana materii przebiega sprawniej.

Z jakich potraw i napojów należy zrezygnować w trakcie ciąży?

Kawoszki powinny pamiętać, aby ograniczyć picie kawy do maksymalnie jednej filiżanki dziennie, a najlepiej zrezygnować z niej całkowicie na czas trwania ciąży. Warto również wyeliminować potrawy typu fast food, jak również zrezygnować z potraw z dużą ilością soli i ograniczyć spożycie słodyczy. Jeżeli doskwiera ochota na słodkości, doskonałym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po owoce suszone, np. figi. Poza tym, że są słodkie, stanowią także źródło wapnia i fosforu. Co więcej, suszone owoce zapobiegają zaparciom, które często doskwierają ciężarnym.