super things

Pomysły na zabawy w niepogodę

Zbliża się upragniony czas wakacji. Przedszkolaki i uczniowie mogą odpocząć od intensywnej nauki i spędzić czas na zabawach z rówieśnikami. Niestety latem pogoda nie zawsze dopisuje i zdarzają się ulewne deszcze, które ciągną się w nieskończoność. Czym wówczas zająć malucha, by miło wspominał wakacyjny czas?

Poszukiwanie skarbów

To ciekawy pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem na wspólnej zabawie. Narysuj wspólnie z maluchem mapę swojego mieszkania. Niech jedno z was ukryje skarb w dowolnym miejscu, oznaczając je na mapie krzyżykiem. Nie może być on postawiony w precyzyjnym miejscu – każda z osób szukających powinna włożyć wysiłek w odnalezienie przedmiotu. Skarb może przyjąć formę cukierka lub zdrowej przekąski. Jeśli mieszkanie jest nieco większe, można zagrać w tę grę w kilkuosobowych grupach.

figurki super things

Teatr cieni

Jeśli za oknem nie ma słońca, wnętrza wydają się przygaszone i pozbawione blasku. To dobry moment na to, by wykorzystać nieco tajemniczą aurę, proponując dzieciom zabawę w teatr cieni. Maluchy mogą narysować wyimaginowane postaci, które po wycięciu z papieru przykleją na patyczku do szaszłyka. Zgaście w pokoju światło i zapalcie latarkę, która będzie rzucać cień postaci na ścianę. Można odegrać teatr z naprawdę ciekawą fabułą, widzianą dziecięcymi oczami.

Zabawę można urozmaicić, wykorzystując w niej figurki Super Things. Po zakończonym spektaklu można zaprosić do zabawy rówieśników, by wspólnie odgrywać rolę zawadiackich charakterów.

Statki

Oto gra, która od lat angażuje do zabawy na długie godziny. Samo rysowanie kwadratowych mapek będzie dla dzieciaków prawdziwą frajdą. Potem wystarczy krótki instruktaż i niewielka pomoc ze strony rodzica, by dzieci samodzielnie mogły oddać się zabawie w zatapianie masztowców. Gotowe mapki są również do wydrukowania online. Dzięki temu maluchy uczą się podstawowych cyfr oraz liter, a przy okazji świetnie się bawią.

Państwa miasta

Czy to odpowiednia zabawa dla maluchów? Czemu nie! Zamiast wyrazów w kratkach mogą pojawić się rysunki oznaczające kategorię. Dzieci mogą rysować przedmioty na wybraną literkę, a następnie wspólnie zliczać punkty. Państwa miasta to zabawa, która wyzwala wiele pozytywnych emocji, pozwala dzieciom się uczyć i poszerzać swoje horyzonty, a przy okazji jest ciekawym sposobem na wspólnie spędzony czas.

Lekcja gotowania

Wspólne przygotowywanie posiłków to doskonały patent na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dziecko z przyjemnością odda się łączeniu przypraw czy mieszaniu makaronu z warzywami, niecierpliwie oczekując efektów swojej pracy. Pozwól maluchowi pokroić składniki do sałatki, nakryć do stołu, zamieszać sos czy natrzeć kurczaka przyprawami. Po wszystkim wspólnie zasiądźcie do stołu i ze smakiem pałaszujcie przygotowany posiłek. Dziecko będzie szczęśliwe, że sprawowało funkcję szefa kuchni, a domownicy zadowoleni z faktu, że maluch nauczył się czegoś nowego.

Nauka majsterkowania, zabawy manualne czy gry logiczne – inspiracji na spędzenie deszczowego dnia w domu jest mnóstwo. Wystarczy dobry pomysł, a taki dzień z pewnością nie będzie nudny.

Partnerem materiału jest Neduo.