folie termoizolacyjne

Rodzaje i zastosowanie folii izolacyjnych

Zastosowanie folii izolacyjnych w budownictwie jest bardzo szerokie. Niektóre z nich wykorzystuje się na poddasze lub jako ogrzewanie podłogowe. Większość materiałów z powodzeniem zastępuje wełnę mineralną oraz styropian, stanowiąc skuteczną warstwę izolacyjną i ochronę przed zawilgoceniem. Dziś można kupić kilka rodzajów folii. Czym się różnią i jakie jest ich zastosowanie?

Folia paroizolacyjna

Ten rodzaj folii najczęściej stosuje się przy ociepleniu dachów, choć równie dobrze montuje się ją jako podkład przy montażu paneli podłogowych. Zapobiega ona przedostawaniu się pary wodnej z wnętrza domu. Zadaniem folii paroizolacyjnej jest ochrona ocieplenia przed zawilgoceniem, szczególnie w przypadku, gdy wykonano je z wełny mineralnej.

folia termoizolacyjna

Folia taka charakteryzuje się stosunkowo niewielką przepuszczalnością, dlatego nie należy stosować jej w miejscach narażonych na zawilgocenia. Niektórzy producenci wzmacniają folię siatką z tworzywa sztucznego lub stosują dodatkową warstwę folii aluminiowej, co dodatkowo zwiększa jej właściwości termoizolacyjne.

Folia termoizolacyjna

W celu zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej najlepiej sprawdzają się folie termoizolacyjne. Jest to metalizowana folia wielowarstwowa, której grubość nie przekracza kilkunastu milimetrów. Elementem odpowiadającym za jej izolacyjność jest warstwa metaliczna, która odbija promieniowanie cieplne. Zastosowanie folii termoizolacyjnej jest dość szerokie w budownictwie – używa się jej przy wykonywaniu izolacji cieplnej poddaszy lub ścian, a także przy montażu ogrzewania podłogowego. W ofercie producentów można znaleźć również maty termoizolacyjne, które zapobiegają uciekaniu ciepła przez okna (wypełniają miejsce styku, przez które może uciekać ciepło).

Najważniejszym zadaniem folii termoizolacyjnej jest utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Jest to materiał stosunkowo niedrogi i z powodzeniem zastępuje wełnę mineralną oraz styropian. Jedna rolka folii może zastąpić nawet do 6 metrów kwadratowych wymienionych materiałów.

Montaż mat termoizolacyjnych jest bardzo prosty. Łączenie kolejnych arkuszy wymaga jedynie użycia taśmy aluminiowej, która połączy brzegi folii. Alternatywą są maty termoizolacyjne samoprzylepne, które dzięki powłoce z klejem znacznie ułatwiają proces montażu.

Folia hydroizolacyjna

To najbardziej wytrzymała ze wszystkich rodzajów folii. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie wymagane jest wysokie zabezpieczenie przed wilgocią, ponieważ w ogólnie nie przepuszcza pary. Tego rodzaju folię izolacyjną można kupić w wariancie płaskim lub tłoczonym, są dostępne także folie hydroizolacyjne w płynie. Większość materiałów wzmacniana jest włóknem szklanym.

Folię płaską stosuje się do izolacji fundamentów oraz podłóg piwnic, folie tłoczone z kolei zabezpieczają izolację ścian fundamentowych. Folia hydroizolacyjna w płynie stosowana jest w miejscach trudno dostępnych – najczęściej przy izolacji ścian znajdujących się w łazienkach lub kuchniach.

Partnerem materiału jest Onduline.