woda ozonowanie

Czy warto kupić ozonator domowy? Do czego przydatne jest ozonowanie? Sprawdzamy!

Nikt z nas nie przepada za nieprzyjemnym zapachem unoszącym się w pomieszczeniu. Przyczyny pojawienia się przykrych zapachów mogą być różne. Wieloletnie zaniedbania, palenie papierosów w domu, mieszkanie z niektórymi gatunkami zwierząt. Te i wiele innych czynników mają wpływ na zapach, jak również na gromadzenie się chorobotwórczych wirusów, bakterii, zarazków i innych drobnoustrojów. Gdy zauważamy, a raczej wyczuwamy niepokojący zapach w mieszkaniu, czas na ozonowanie. Można zdecydować się na usługę świadczoną przez zewnętrzną firmę albo zainwestować w ozonator domowy.

Do czego przydaje się ozonowanie?

Ozonowanie przede wszystkim wpływa na jakość powietrza, oczyszcza je i niejako sterylizuje. Dlatego cieszy się takim powodzeniem w miejscach, w których codziennie przebywa wiele osób (szpitale, kina, galerie handlowe). Jednak nie jest to metoda dezynfekcji i dezodoryzacji przeznaczona wyłącznie dla miejsc publicznych. Coraz częściej z różnych przyczyn ozonuje się również mieszkania. Coraz więcej specjalistów jest zdania, że każdy powinien regularnie przeprowadzać ozonowanie mieszkań.

Wiele osób decyduje się także na ozonowanie samochodu. Szczególnie tuż po zakupie modelu z drugiej ręki, ale nie tylko. Ozonowanie zapewnia bezpieczne korzystanie z auta nawet przez alergików. Chroni nas przed szkodliwymi grzybami i bakteriami, które często gromadzą się na elementach wyposażenia samochodu.

Wygenerowany przez ozonator domowy lub profesjonalny, gaz dociera nawet do najgłębszych zakamarków i klimatyzacji. Przeprowadzenie zabiegu poleca się osobom, które regularnie przewożą w samochodzie zwierzęta – na przykład psy lub koty. Jak już wspomniano, można to zrobić samodzielnie. Jednak zarówno ozonowanie pomieszczeń, jak i samochodu oferują również specjalistyczne firmy, takie jak Stander – https://www.stander.pl/uslugi/ozonowanie/. Fachowcy posiadają wydajny sprzęt oraz doświadczenie, co umożliwia im przeprowadzenie profesjonalnego zabiegu.

Zalety ozonowania pomieszczeń

Gaz wygenerowany przez ozonator bardzo szybko wypełnia pomieszczenia i dociera w każdy zakamarek. Żadne sprzątanie nie da takiego efektu, jak użycie ozonatora. Jest to jedna z tańszych, a jednocześnie najskuteczniejszych metod dezynfekcji – nie wymaga używania innych środków chemicznych. Ozonowanie pomieszczeń ma wiele zalet. Docenią je alergicy. Działa szybko, w zasadzie już po okołu dwudziestu minutach od wykonania całego procesu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że po zakończeniu zabiegu należy otworzyć okna w pomieszczeniu.

Czy można ozonować wodę?

Jak najbardziej można także wykonać ozonowanie wody (ozon z łatwością się w niej rozpuszcza). Dzięki ozonowaniu zanieczyszczona woda odzyskuje naturalną barwę, znika jej nieprzyjemny zapach i smak. Woda staje się wolna od grzybów, pleśni, bakterii i wirusów. Ozonowanie bardzo przydaje się na basenach, dlatego że szybko niszczy drobnoustroje i nie wywołuje podrażnień skóry czy oczu osoby korzystającej z wody oczyszczonej w ten sposób.