krzewy

Krzewy ozdobne – najpopularniejsze gatunki

Krzewy ozdobne potrafią upiększyć krajobraz ogrodu, zarówno tego większego, jak i tego o mniejszej powierzchni. Można zdecydować się na rośliny iglaste i liściaste. Jakie gatunki są obecnie najczęściej wybierane i po które warto wybrać się do szkółki roślin?

Krzewy ozdobne liściaste – popularne gatunki

Mieszkańcy Małopolski, którzy wybierają się na zakupy krzewów ozdobnych w Kalwarii Zebrzydowskiej lub innych okolicznych miejscowości, mają do wyboru wiele różnych gatunków liściastych. Ich zaletą są oczywiście pięknie kwitnące kwiaty, które urozmaicają krajobraz ogrodu różnorodnymi kolorami. Warto jednak dopasować je do odczynu gleby, by lepiej się przyjęły.

Do ziemi o kwaśnym podłożu nadają się takie krzewy jak hortensja bukietowa (bardzo popularna w ostatnich sezonach), azalia lub magnolia. Z kolei dla tych o odczynie zasadowym polec się dereń biały, lilak pospolity oraz jaśminowiec wonny. Inną kategorię gleb stanowią także te lekkie, piaszczyste. Tam sprawdzają się przeważnie krzewy iglaste, jednak i wśród liściastych można znaleźć popularne gatunki. Należy do nich berberys oraz rokitnik pospolity.

Jakie iglaste krzewy ozdobne można wybrać?

W centrach ogrodniczych w Tyńcu, Skawinie, Brzezince i okolicach można również zakupić różne ozdobne krzewy iglaste. W szkółce roślin B. Bylica Drzewa i krzewy ozdobne sprzedawcy oferują wiele popularnych gatunków. Najczęściej wybierane są tuje, ponieważ właściciele domków jednorodzinnych tworzą z nich żywopłoty, które dają nieco prywatności w ogrodzie.

Równie atrakcyjne wydają się cisy oraz jałowce w różnorodnych odmianach. Te drugie różnią się od siebie kolorami igieł, a także formą – płożącą lub kolumnową. Ich główną zaletą jest odporność na susze. Popularne są również niewielkie sadzonki świerka lub sosny.

Krzewy ozdobne, zarówno te iglaste, jak i liściaste, są popularnym elementem ogródków przydomowych. Warto dobrać je do powierzchni działki, a także rodzaju gleby.