Kuchnia w aneksie czy oddzielnie? Wady i zalety

Jak urządzić kuchnię? Czy lepiej zdecydować się na aneks kuchenny, czy na oddzielne pomieszczenie? Jakie są wady i zalety tych rozwiązań? Przeczytaj i zdecyduj, która opcja lepiej sprawdzi się w twoim mieszkaniu.

Kuchnia w aneksie czy oddzielnie?

Salony z aneksem kuchennym to coraz częściej spotykany standard w budownictwie, to rozwiązanie sprawdza się w szczególności w kawalerkach, gdzie mała przestrzeń nie pozwala na wyodrębnienie osobnej kuchni. Taka otwarta przestrzeń to po części efekt mody, ale również wzrastających cen metra kwadratowego. Ludzie chętniej wybierają małe, tańsze mieszkania, a aneks kuchenny w takich pomieszczeniach jest dużo bardziej funkcjonalny. Jednak zarówno kuchnia w aneksie, jak i ta oddzielna ma swoje wady i zalety. Jakie? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Aneks kuchenny – wady i zalety

Jak już powiedzieliśmy, aneks kuchenny to większa funkcjonalność w przypadku małego metrażu, ale oprócz oszczędności, chodzi tu również o estetykę. Otwarta przestrzeń, daje wrażenie dużo większej przestrzeni. Dlatego decydując się na to rozwiązanie, optycznie powiększymy nasz salon.

Niestety kuchnia w aneksie ma też swoje wady, decydując się na nią, musimy zwracać większą uwagę na porządek. W tym celu warto odpowiednio zaprojektować wnętrze. Jak urządzić salon z aneksem kuchennym podpowiada internet, inspiracji można szukać na stronach salonów oraz w serwisach poradnikowych. Jednym z pomysłów jest zabudowa kuchni, w której większość sprzętów będzie się znajdować w szafkach. Decydując się na otwartą kuchnię, musimy zdawać sobie również sprawę z tego, że wszelkie zapachy będą się stale unosić po naszym salonie. Taka otwarta kuchnia to również generator wilgoci, który może przyczynić się do powstawania pleśni. Dlatego decyzję o aneksie kuchennym, należy dobrze przemyśleć.

Oddzielna kuchnia – czy warto?

Oddzielna kuchnia to tradycyjne rozwiązanie, na które możemy się zdecydować, jeśli dysponujemy większą przestrzenią mieszkalną. Jej największą zaletą jest możliwość oddzielenia panującego w niej bałaganu od reszty pomieszczeń i nie ma co ukrywać, że jest to ogromne udogodnienie. W końcu w kuchni najtrudniej jest utrzymać porządek.

Na osobną kuchnię z pewnością zdecydują się miłośnicy gotowania, którzy do stworzenia kulinarnych cudów potrzebują dużo większej przestrzeni i spokoju. To rozwiązanie sprawia również, że wilgotność w salonie nie jest tak wysoka, jak w przypadku aneksu, co z kolei korzystnie wpływa na funkcjonowanie sprzętu elektronicznego znajdującego się w dużym pokoju.

Oddzielna kuchnia również posiada wady, m.in. nie stwarza takich warunków do integracji, jak kuchnia w aneksie. Oddzielna kuchnia to raczej rozwiązanie dla introwertyków, którzy mogą się w niej zamknąć, by gotować w spokoju, nie zwracając uwagi na to, co dzieje się w salonie.

Jak widać, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dlatego wybierając jedną z opcji, należy się dokładnie zastanowić nad swoimi potrzebami. Trzeba również zwrócić uwagę na wymiary mieszkania, w końcu kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna.