lekarz pediatra

Lekarz pediatra – jak wygląda wizyta w jego gabinecie?

Pierwsza wizyta u lekarza pediatry powinna odbyć się między czwartym a szóstym tygodniem życia dziecka, ponieważ wówczas musi on zbadać maluszka i zaszczepić go. Późniejsze odwiedziny u tego specjalisty powinny być realizowane zgodnie z potrzebami dziecka, a więc w celu wykonania bilansu zdrowia czy kwalifikacji do szczepienia, a także w sytuacji, kiedy maluch jest chory. Jak jednak powinna wyglądać wizyta w takim gabinecie? Podpowiadamy. 

Lekarz pediatra – wywiad

Lekarz pediatra w Inowrocławiu powinien przyjmować swoich pacjentów w ustalonych wcześniej terminach. Dlatego należy zadzwonić lub mailowo umówić się ze specjalistą na konkretny dzień i godzinę. Podczas wizyty lekarz powinien dokładnie zbadać dziecko, żeby móc postawić trafną diagnozę. Musi mieć jednak do niego odpowiednie podejście.

Przeprowadza on również wywiad z jego rodzicem. Jeżeli maluch jest chory, wówczas może zapytać opiekuna o to, jak od jak dawna jego podopieczny źle się czuje czy jaką miał temperaturę przed podaniem leków. Mogą paść pytania o ewentualne alergie czy nietolerancje pokarmowe, a także inne aspekty niezbędne do postawienia właściwej diagnozy.

Lekarz może wykonać badanie palpacyjne pacjenta, osłuchać go czy zmierzyć mu ciśnienie. W razie konieczności skieruje go również na badania laboratoryjne krwi lub inne procedury diagnostyczne, takie jak USG, czy rentgen.

Lekarz pediatra – porada i dobór leczenia

Pediatra wizyty domowe w Inowrocławiu przeprowadza w podobny sposób jak wizyty w gabinecie. Dlatego po wykonaniu wywiadu i zbadaniu małego pacjenta, jeżeli wie, co mu dolega, udziela rodzicowi porad i wskazówek dotyczących leczenia. Może wypisać receptę na niezbędne w danej sytuacji leki, a w przypadku kiedy nie są one wymagane, udziela rad na temat na przykład właściwego żywienia, czy działań profilaktycznych mających zapobiec podobnym stanom w przyszłości.

Do takiego specjalisty można udać się jednak również wyłącznie w celu konsultacji, na przykład doboru szczepionek, ustalenia zasad żywienia malucha czy nauki pielęgnacji noworodka.